Przedsiębiorcy sięgają po unijne wsparcie w czasie pandemii

Śląskie Centrum Przedsiębiorczości zamknęło nabór w drugiej rundzie konkursu „Inwestycje w MŚP”, którego celem jest wsparcie inwestycji oraz utrzymania miejsc pracy zagrożonych likwidacją w wyniku kryzysu zdrowia publicznego. Do instytucji w ramach obu rund wpłynęły 452 wnioski, które obecnie przechodzą procedurę oceny formalnej.

Konkurs jest elementem wsparcia oferowanego firmom z regionu w ramach tzw. Śląskiego Pakietu dla Gospodarki, ogłoszonego przez marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskiego. Dzięki negocjacjom z Komisją Europejską i ułatwieniom wprowadzonym przez tzw. Specustawę funduszową, można było zastosować przyspieszone procedury i rozszerzyć znacznie zakres pomocy.

- Zainteresowanie było bardzo duże jeszcze przed ogłoszeniem naboru. Nasz Punkt Kontaktowy, który udziela informacji na temat bieżących konkursów odebrał do tej pory ponad 2000 telefonów, odpowiedzieliśmy na ponad 400 zapytań mailowych, przeprowadziliśmy również webinaria online, w których wzięło udział ponad 260 osób. Poszerzony katalog kosztów, opracowanie nowych reguł, dopuszczających przedsiębiorstwa z sektorów najbardziej dotkniętych skutkami pandemii, notujących wysokie spadki obrotów – wszystkie te elementy zachęcają do skorzystania z uruchomionych funduszy, co widać po ilości złożonych wniosków. Środki posłużą również zakupom surowców, materiałów, produktów i towarów związanych z działalnością inwestycyjną. Nabycie nieruchomości, rozbudowa na potrzebę projektu bądź prace budowlane także znalazły się w katalogu kosztów. Odpowiedzią na aktualną sytuację jest również dofinansowanie wynagrodzeń pracowników i utrzymanie miejsc pracy w przedsiębiorstwach. Projektodawca będzie mógł także pokryć z dotacji koszty bieżące np. opłaty leasingowe, opłaty związane z utrzymaniem budynków, koszty pomocy prawnej i doradztwa – informuje Krzysztof Spyra, dyrektor ŚCP.

Najwięcej złożonych projektów dotyczyło inwestycji w sektorze przetwórstwa przemysłowego, co jest tendencją powtarzalną przy każdym z siedmiu przeprowadzonych naborów w ramach działania 3.2 RPO WSL. Prawie połowa wniosków złożonych w obu  rundach dotyczy właśnie branży z tego sektora, natomiast duża część odpowiada bieżącej sytuacji gospodarczej regionu, ponieważ o dofinansowanie ubiegają się także projekty z przedsiębiorstw związanych z gastronomią, hotelarstwem, turystyką oraz tzw. przemysłem czasu wolnego – rozrywka i kultura. Te sektory, z uwagi na straty spowodowane Covid-19  mają możliwość uzyskania dodatkowych punktów.

Przypomnijmy, że fundusze można będzie przeznaczyć na dywersyfikację dotychczasowej produkcji czy nowy pakiet świadczonych usług, co w wielu przypadkach jest niezbędne do utrzymania na rynku  i daje szansę na  minimalizowanie strat. Obecnie trwa trzecia runda naboru, która podobnie jak poprzednie, zamknie się po 14 dniach.  W tej chwili w systemie LSI znajduje się ponad 800 wniosków w edycji, co oznacza, że większość z nich może zostać złożona w pozostałych rundach.  Nabór „Inwestycje w MŚP” zakończy się 23 czerwca 2020.

Trudna sytuacja epidemiczna w województwie oraz ogromne zainteresowanie naborem, skierowanym do ubiegających się o dotacje na podniesienie konkurencyjności przedsiębiorstw, okazały się istotnym argumentem dla Komisji Europejskiej, która po raz kolejny złagodziła podejście do zasad wyznaczonych na progu obecnej perspektywy finansowej na lata 2014-2020. Komisja Europejska przychyliła się do wniosku Zarządu Województwa Śląskiego i zwiększyła o 33 mln euro (czyli 148 mln zł) dotację skierowaną dla przedsiębiorców, dostępną w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Zarząd Województwa Śląskiego podejmuje w tej chwili czynności niezbędne do wprowadzenia zmian w RPO WSL i wzmocnienia źródła dotacji dla przedsiębiorców.

Źródło: ŚCP, Chorzów