Zmiany w prawie budowlanym usprawnią proces inwestycyjny

W dniu 19 września 2020 roku weszła w życie nowelizacja prawa budowlanego, która przyspieszy oraz usprawni proces inwestycyjny.
budowla, pracownicy budowy (zdjęcie ilustracyjne) (zdjęcie ilustracyjne/pixabay.com)

Do najważniejszych zmian można zaliczyć te, które mają na celu ułatwić proces uzyskania pozwolenia na budowę, zwiększą stabilność pozwolenia na budowę oraz pozwolenia na użytkowanie, poszerzą listę inwestycji budowlanych, przy których pozwolenie nie będzie wymagane, ułatwią legalizację niektórych samowoli budowlanych oraz wprowadzają pewne usprawnienia dla inwestorów w kwestiach związanych z uzyskaniem warunków dot. przyłączenia do sieci infrastruktury technicznej. Głównym celem nowelizacji jest przede wszystkim ograniczenie biurokracji.

W ramach zatwierdzonych zmian do ustawy, liczba dokumentacji niezbędnej do uzyskania pozwolenia na budowę została zmniejszona. Kolejną ważną zmianą jest uproszczona procedura legalizacji samowoli budowlanych, dzięki czemu poprawie ulegnie bezpieczeństwo ich użytkowania oraz zostaną one włączone w system wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła. Biletomaty, wpłatomaty, paczkomaty itp., zostały zwolnione z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę oraz zgłoszenia. W treści ustawy wymienionych zostało  jeszcze wiele innych rodzajów inwestycji dla których zniesiony został obowiązek uzyskania pozwolenia na budowę lub konieczność zgłoszenia w tym zakresie. Wprowadzony został również pięcioletni termin dla stwierdzenia nieważności pozwolenia na budowę i decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. Ustawodawca zwrócił także uwagę na kwestie bezpieczeństwa przeciwpożarowego w przypadku zmiany sposobu użytkowania budynku lub lokalu. Kluczową zmianą jest również wprowadzenie terminu dla przedsiębiorstw na wydanie warunków przyłączenia do sieci infrastruktury technicznej, których przekroczenie spowoduje naliczanie kar.

Wszystkie wprowadzone zmiany prowadzą do optymalizacji procesu inwestycyjnego oraz sprawią, że będzie on krótszy i bardziej przewidywalny.

 

Na podstawie:

https://serwisy.gazetaprawna.pl/nieruchomosci/artykuly/1490619,zmiany-w-prawie-budowlanym-juz-od-19-wrzesnia-przeglad.html

https://www.gov.pl/web/rozwoj/nowelizacja-prawa-budowlanego-wchodzi-w-zycie-19-wrzesnia-2020-r