Czas na Europejski Zielony Ład
W panelu dotyczącym transformacji wziął udział marszałek Jakub Chełstowski. Zdalnie w wydarzeniu uczestniczyli też: wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, wiceprzewodniczący wykonawczy ds. Europejskiego Zielonego Ładu Frans Timmermans i minister klimatu, Michał Kurtyka.
„Kluczem do udanej transformacji jest szeroka współpraca samorządu ze stroną rządową i Komisją Europejską. Jesteśmy na nią przygotowani, stworzyliśmy zespół ekspertów odpowiedzialny za ten proces, mamy szereg innowacyjnych projektów. Naszym celem jest poprawa jakości życia, rozwój nowoczesnej gospodarki i nowe, konkurencyjne miejsca pracy” – mówił w swoim wystąpieniu marszałek Jakub Chełstowski.
Uczestnicy spotkania dyskutowali o nowoczesnej, konkurencyjnej gospodarce, neutralnej wobec klimatu. Kluczowym czynnikiem powodzenia procesu transformacji, z uwzględnieniem różnic między poszczególnymi państwami, są inwestycje i innowacje, wspierające zieloną transformację gospodarki.
Paneliści zgodzili się, że konieczne jest unijne wsparcie dla społeczności i regionów, które najbardziej odczują skutki przeobrażeń. Dużo mówiono także o wielkiej zmianie w kontekście jakości życia.
„To człowiek powinien być w centrum tych zmian. Polska podejmuje wyzwanie transformacji energetycznej i robi to szybko i sprawnie. Idziemy w kierunku zwiększenia komponentu odnawialnego w naszym miksie energetycznym. Przed nami wyzwania związane z transformacją ciepłownictwa, chcemy elektryfikować transport publiczny w polskich miastach, ale nie chcemy żeby ta rewolucja ominęła mniejsze ośrodki. Jeśli chcemy, żeby transformacja w kontekście regionalnym okazała się sukcesem, ważne będzie zbudowanie nowego, ekologicznego przemysłu w miejscu starego, od którego stopniowo odchodzimy” – mówił minister klimatu, Michał Kurtyka.
Kluczowym pytaniem debaty było to, jak wykorzystać transformację, by stała się szansą na trwały, szybki i zrównoważony rozwój.
„Śląsk jest największym wyzwaniem w kontekście transformacji. Przed nami bezprecedensowy budżet Unii Europejskiej i kluczowe wyzwania, zarówno w odniesieniu do jakości życia jak i zmian technologicznych. Powinniśmy je zrealizować w sposób niewykluczający, pozwolić mieszkańcom być beneficjentami tego procesu. Największym wyzwaniem jest zmiana struktury produkcji prądu, dzisiaj 80 procent to prąd z paliw kopalnych, to niespotykane w skali europejskiej. Energia odnawialna to wybór cywilizacyjny, wszyscy wiemy, że zła jakość powietrza wpływa na nasze zdrowie. Ta rewolucja już trwa” – mówiła wicepremier Jadwiga Emilewicz.
Źródło: www.slaskie.pl