Inteligentne specjalizacje regionu
Województwo Śląskie jako pierwsze w Polsce opracowało Regionalną Strategię Innowacji.
Inteligentnymi specjalizacjami regionu są:
- Medycyna
- Technologie informatyczne
- Energetyka
- Zielona gospodarka
- Przemysły wschodzące
ENERGETYKA – ważny sektor gospodarczy regionu i gospodarki narodowej, dla którego ze względu na istniejącą infrastrukturę oraz dużą gęstość zaludnienia, województwo śląskie jest doskonałym zapleczem pod kątem testowania i wdrażania rozwiązań innowacyjnych. Coraz większego znaczenia nabiera wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w energetyce zawodowej i przemysłowej, a także w grupach prosumenckich – biznesowych i mieszkaniowych.
MEDYCYNA - jeden z wyróżników województwa śląskiego przez wzgląd na doskonałość w licznych dziedzinach prewencji, leczenia i rehabilitacji oraz rozpoznawalność produktów inżynierii medycznej. Działalność w ramach sektora medycznego w woj. śląskim związana jest m.in. z kreowaniem, adaptacją lub absorpcją zaawansowanych technologicznie rozwiązań inżynierii medycznej, biotechnologii, inżynierii materiałowej, informatyki i elektroniki.
TECHNOLOGIE INFORMACYJNO-KOMUNIKACYJNE – sektor mający bardzo duże znaczenie dla rozwoju technologicznego, gospodarczego i społecznego regionu. Jego rozwój pozwala na uczestnictwo w globalnych sieciach współpracy i tworzenie systemów transakcyjnych i zarządzania związanych z tzw. inteligentnymi rynkami.
PRZEMYSŁY WSCHODZĄCE - stanowią nowe lub istniejące sektory gospodarki i łańcuchy wartości, które rozwijają się w nowe gałęzie przemysłu, istotne dla rozwoju regionu. Przemysły wschodzące są kreowane i wzmacniane przy udziale technologii tzw. cross sektorowych, innowacyjnych, kreatywnych usług oraz zmian społecznych wynikających z ekologicznych i „zasobooszczędnych” rozwiązań. Do przemysłów wschodzących należą:
- ekoprzemysły,
- przemysły morskie,
- przemysły kreatywne,
- przemysły mobilności,
- przemysły usług mobilnych,
- przemysły medycyny spersonalizowanej.
ZIELONA GOSPODARKA - priorytetowy obszar dla województwa śląskiego, ze względu na największy potencjał do wykorzystania w gospodarce obejmujący działania wspierające wzrost i rozwój gospodarczy, z zapewnieniem stałej dostępności kapitału naturalnego i usług ekosystemowych.
Domeny zielonej gospodarki to:
- gospodarowanie zasobami,
- odnawialne źródła energii,
- efektywność energetyczna i materiałowa,
- czyste technologie i czystsza produkcja,
- ochrona bioróżnorodności,
- społeczna odpowiedzialność biznesu,
- zrównoważony model konsumpcji i produkcji.
Więcej informacji na stronie: