Turystyka

→    region obfituje w atrakcje turystyczne

→    Szlak Zabytków Techniki – jedyny w Polsce regionalny szlak turystyki industrialnej

→    Szlak Orlich Gniazd – szlak jurajskich zamków i warowni

→    Szczyrkowski Ośrodek Narciarski największym ośrodkiem narciarskim w Polsce


Województwo śląskie urzeka swoją różnorodnością turystów, którzy coraz częściej wybierają je jako cel podróży i wypoczynku – w 2018 roku liczba turystów wyniosła prawie 6 milionów osób. Tutaj na odkrycie czekają skarby dziedzictwa kulturowego, bogactwo krajobrazowe i elektryzująca oferta kulturalno-rozrywkowa. Piękno przyrody i żywioł wielkich miast mieszają się tu w doskonałych proporcjach, a wypoczynek w ruchu lub wyciszeniu, stanowi dla odwiedzających region dawkę prawdziwie pozytywnej energii.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE

Największe atrakcje turystyczne regionu to m.in.: Zespół Klasztorny oo. Paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie, Szlak Orlich Gniazd na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej - oprócz zamków jest tu szereg innych atrakcji m.in. dla miłośników wycieczek rowerowych, wspinaczek i spływów kajakowych, Muzeum Zamkowe w Pszczynie - pałac  w stylu neobarokowym z zachowanym około w 80% oryginalnym wyposażeniem wnętrz z przełomu wieków XIX/XX.

SZLAK ZABYTKÓW TECHNIKI

Szlak Zabytków Techniki – flagowy produkt turystyczno-kulturowy Województwa Śląskiego oraz jedyna tego typu trasa w Europie Środkowo-Wschodniej należąca do Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (ERIH).

Szczególnie popularnymi obiektami wchodzącymi w skład Szlaku są: Muzeum Browaru Żywiec, Tyskie Muzeum Piwowarstwa, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu oraz Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach, która w 2017 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Więcej informacji: https://www.zabytkitechniki.pl/


BESKIDY

Zajmują południową część województwa. Pasjonaci kultury odkryją w nich skarby wielowiekowej historii i tradycji. Istebna, Koniaków i Jaworzynka tworzą tzw. Trójwieś Beskidzką - miejsce, w którym schodzą się trzy granice państw: Polski, Czech i Słowacji.

Znane z kultywowania tradycyjnego rękodzieła – rzeźby, haftu, snycerki i słynnej koronki koniakowskiej.  

Na aktywnych turystów w Beskidach czekają szlaki piesze i rowerowe, a zimą dobrze przygotowane trasy narciarskie.


PARK ŚLĄSKI

Większy niż Central Park w Nowym Jorku i Hyde Park w Londynie, obejmujący 620 hektarów  zieleni, na którym zlokalizowano Wesołe Miasteczko, Zoo, Planetarium, Stadion Śląski, Skansen i kilka tuzinów innych atrakcji.  

Park to idealne miejsce odpoczynku mieszkańców aglomeracji i turystów.  

Więcej informacji: http://www.parkslaski.pl/


TURYSTYKA BIZNESOWA

W wyniku postępującej globalizacji gospodarki ważnym segmentem regionalnego rynku turystycznego staje się turystyka biznesowa, nazywana również „przemysłem spotkań”. Tę formę turystyki cechuje wysoka dochodowość, gdyż koncentruje się przede wszystkim w obiektach o wyższym standardzie (hotele) i korzysta z usług wysokiej klasy.

Więcej informacji: https://www.silesia-sot.pl/