Eko-odpowiedzialne inwestycje w województwie śląskim

Województwo śląskie, jako region stale rozwijający swoją pozycję gospodarczą, nie pozostaje w tyle w kwestiach ochrony środowiska w zakresie budownictwa i architektury przestrzeni inwestycyjnych.
budynki biurowe z panelami fotowoltaicznymi na tle niebieskiego nieba Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

Zagadnienia dotyczące wpływu obiektów budowlanych na środowisko naturalne poprzez m.in. efektywność gospodarki wodnej, wykorzystywanie energii, czy ekologicznych materiałów i zasobów, nabierają coraz większego znaczenia.

Deweloper powierzchni magazynowych i przemysłowych, MDC2, nabył teren inwestycyjny pod realizację inwestycji polegającej na budowie nowoczesnej i przyjaznej środowisku przestrzeni magazynowej o powierzchni 52 000 mkw. Kompleks będzie wpisywał się w zasady zrównoważonego budownictwa, cechując się m.in. 95% udziałem materiałów nadających się do recyklingu, czy przystosowaniem dachów budynków do instalacji paneli fotowoltaicznych. Co więcej, firma MDC2 będzie dążyła do uzyskania certyfikacji BREEAM New Construction na poziomie Excellent. Kompleks MDC2 Park Gliwice będzie zlokalizowany w Gliwicach, u zbiegu autostrad A1 i A4 (Węzeł Sośnica) – jednego z głównych węzłów komunikacyjnych regionu.

Inwestycje realizowane w duchu ekologii, mogą liczyć na wyróżnienie, uzyskując prestiżowe, międzynarodowe certyfikaty (np. BREEAM, LEED). Ocena budynków rozpatrywana jest pod kątem licznych kryteriów oraz zasad zrównoważonego rozwoju, uwzględniając zastosowanie innowacyjnych rozwiązań, a nawet samopoczucie ich użytkowników. W celu osiągnięcia maksymalnej efektywności zastosowanie znajduje budownictwo pasywne, zawierające ściśle określone reguły i zasady dotyczące geometrii budynku, orientacji stron świata, układu wentylacji i ogrzewania czy termoizolacji budynku.

W województwie śląskim jak dotąd zrealizowano wiele inwestycji wpisujących się w zasady budownictwa przyjaznego środowisku. Do jednych z najbardziej rozpoznawalnych i tych, które zostały wyróżnione w procesie certyfikacji, należy GPP Business Park w Katowicach, który uzyskał najwyższy poziom certyfikatu BREEAM – „Outstanding”, jako jeden z dwóch budynków kontynentalnej Europy. Jest on również pierwszym komercyjnym budynkiem w Polsce, w którym zastosowano nowoczesny system trigeneracji polegający na jednoczesnej produkcji energii elektrycznej, cieplnej oraz chłodu. Dobrym przykładem ekologicznej miejskiej inwestycji jest Park Wodny w Tychach, który dzięki wykorzystaniu powstałego w oczyszczalni biogazu, jest budynkiem w 100% samowystarczalnym energetycznie. Takie działanie pozwala na znaczną oszczędność finansową w ciągu roku, a wyprodukowane nadwyżki prądu i ciepła trafiają do sieci.  W Polsce to pierwsze takie rozwiązanie zastosowane w obiektach o podobnym przeznaczeniu.

Na podstawie:

https://www.terenyinwestycyjne.info/wiadomosci/tereny-inwestycyjne/mdc2-kupil-dzialke-inwestycyjna-powstana-nowe-magazyny-na-gornym-slasku

https://gppbusinesspark.pl/breeam/

https://jw-a.pl/2017/05/breeam-new-construction-w-pigulce/

https://www.propertydesign.pl/architektura/104/wodny_park_tychy_w_duchu_ekologii,18131.html