Elemental Strategic Metals – otwarcie najnowocześniejszego w Polsce zakładu!

Spółka Elemental Strategic Metals,  należąca do Grupy Elemental, otworzyła w Zawierciu najnowocześniejszy w Polsce zakład odzysku strategicznych metali przemysłowych i szlachetnych z baterii Li-Ion pojazdów elektrycznych oraz z katalizatorów samochodowych i przemysłowych. Wartość inwestycji to 600 mln złotych. To przełomowy krok w kierunku zrównoważonego rozwoju i gospodarki obiegu zamkniętego w naszym kraju. 

nowy zakład Elemental, nowoczesny szary budynek z płaskim dachem, droga dojazdowa. W tle niebieskie niego.

Recykling baterii z pojazdów elektrycznych i urządzeń elektronicznych to ważny element zrównoważonej przyszłości. Do 2035 roku 30% zapotrzebowania na lit, nikiel i kobalt w UE może być pokryte materiałem z recyklingu. Z tego powodu nowo otwarta instalacja Grupy Elemental w Zawierciu ma znaczenie strategiczne zarówno dla branży, jak i bezpieczeństwa surowcowego Polski i Unii Europejskiej.

Na mocy podpisanych wcześniej w tym roku porozumień z Huawei oraz Mitsubishi Corporation, Grupa Elemental pozyskała wiedzę dotyczącą efektywnej zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz baterii Li-Ion oraz zasoby niezbędne do rozpędzenia działalności zakładu w Zawierciu.

W nowym zakładzie przetwarzane będą zużyte baterie Li-Ion z aut EV oraz katalizatory samochodowe i przemysłowe. Proces ten pozwoli na uzyskanie wartościowych surowców, które następnie będą wykorzystywane do produkcji prekursorów materiałów bateryjnych (pCAM), nowych katalizatorów oraz membran do elektrolizerów i ogniw paliwowych. Odzyskiwane metale znajdą zastosowanie przede wszystkim ponownie w branży elektromobilności oraz w energetyce odnawialnej.

Fabryka Elemental w Zawierciu zatrudnia bezpośrednio na miejscu 120 pracowników z Zawiercia i okolic, a także generuje około 100 miejsc pracy pośrednio w firmach współpracujących. Do końca roku znajdzie w nim zatrudnienie jeszcze ok. 30 osób. Ponadto zakład uruchomił własną farmę fotowoltaiczną o mocy 12 MW oraz największy w Polsce magazyn energii o pojemności 10 MWh i mocy 5 MW.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
 • Escape: zamyka galerie.
 • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
 • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
 • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
 • Escape: closes the galleries.
 • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
 • Left arrow: previous slaid.
 • Right arrow: next slaid.
nowy zakład Elemental, nowoczesny szary budynek z płaskim dachem, droga dojazdowa. W tle niebieskie niego. Infografika 01 Infografika 02 Infografika 03