EXPO Dubaj – ważny impuls dla gospodarki
Zjednoczone Emiraty Arabskie to państwo składające się z siedmiu emiratów: Abu Zabi, Dubaj, Szardża, Adżman, Umm al-Kajwajn, Ras al-Chajma i Fudżajra. To druga największa gospodarka na Bliskim Wschodzie oraz bardzo ważny handlowy partner Polski spośród krajów należących do tzw. Ligi Państw Arabskich. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w okresie styczeń-sierpień 2021 r. w wymianie handlowej pomiędzy Polską a ZEA odnotowana została tendencja zwyżkowa. Wartość obrotów wyniosła w tym czasie 560,4 mln dolarów, (stanowi to wzrost o 16 procent w porównaniu z tym samym okresem 2020r), w tym 430,6 mln dolarów polskiego eksportu (wzrost o 8,5 procent) a wartość importu wyniosła 129, 8 mln dolarów (wzrost o 49 procent).
ZEA to kluczowy partner Polski w rejonie Zatoki Perskiej. Wymianę handlową wspomagają umowy międzyrządowe: umowa o współpracy gospodarczej, umowa w sprawie unikania dwustronnego opodatkowania, umowa w sprawie wzajemnego popierania i ochrony inwestycji, umowa o cywilnej komunikacji lotniczej oraz umowa o współpracy w dziedzinie informacji, kultury i nauki. Podczas EXPO zawierane są również porozumienia o charakterze gospodarczym. Dwa z nich zostały podpisane przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu S.A. (PAIH). Pierwsze porozumienie PAIH zawarła z Dubai Multi Commodities Centre, która jest największą na świecie strefą ekonomiczna z ponad 19 tys. firm, w której działają również przedsiębiorstwa z Polski. Drugie porozumienie PAIH podpisała z Dubai Global Connect. Jest to emiracka koncepcja wielkiego hubu handlowego, który będzie zaopatrywał rynki w Afryce, Europie i dużej części Azji. Będąca obecnie w trakcie budowy Dubai Global Connect będzie stałą strefą wystawienniczą o powierzchni ponad 1 mln metrów kwadratowych. Natomiast Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) planuje podpisanie porozumienie z Etihad Credit Insurance, a Krajowa Izba Gospodarcza z Federacją Izb Przemysłowo-Handlowych Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Przyjazny klimat dla biznesu panujący w ZEA został również zauważony przez firmy z terenu województwa śląskiego. FAMED ŻYWIEC Sp. z o.o. posiada tam biuro sprzedaży, a jedno z przedsiębiorstw z GRUPY MOKATE działa na terenie Dubaju. W 2016 roku Zjednoczone Emiraty Arabskie były docelowym odbiorcą kołowych transporterów opancerzonych, które w przeważającej części zostały wyprodukowane w fabryce ROSOMAK S.A., znajdującej się w Siemianowicach Śl. Natomiast w zakładzie produkcyjnym firmy ALSTOM KONSTAL S.A. w Chorzowie zostało wyprodukowanych 50 pociągów METROPOLIS na potrzeby otwartego w lipcu 2020 roku nowego odcinka dubajskiego metra. W Polsko-Arabskim Forum Gospodarczym oraz w Dniu Polskim uczestniczyła również delegacja z Województwa Śląskiego oraz przedsiębiorcy z regionu. Region od 27 stycznia do 2 lutego 2022 roku prezentować będzie podczas EXPO swoją atrakcyjność inwestycyjną i gospodarczą.
Na podstawie:
Polsko-Arabskie Forum Gospodarcze - Polska w Egipcie - Portal Gov.pl (www.gov.pl) MFiPR: Dzień Polski na Wystawie Światowej EXPO w Dubaju (komunikat) | PAP MediaRoom portal. (pap-mediaroom.pl) Polska chce współpracować gospodarczo z krajami arabskimi - rp.pl