Hiszpańskie inwestycje w regionie

Województwo śląskie należy do najbardziej atrakcyjnych regionów środkowo-wschodniej Europy pod względem inwestycyjnym.
 Zdjęcie UM Województwa Śląskiego Zdjęcie UM Województwa Śląskiego

Dobrze rozwinięta gospodarka regionu jest powodem, dla którego warto zrealizować w nim inwestycję, korzystając ze wsparcia regionalnych instytucji. Województwo śląskie jest miejscem często wybieranym przez zagranicznych inwestorów, wśród których znaczną grupę stanowią przedsiębiorstwa z hiszpańskim kapitałem, ulokowane m.in. w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej S.A. (KSSE).

Ficomirrors Polska, Mecacontrol Polska, Mecalux, Plastipak Polska, czy  Firma Roca, jeden z największych producentów ceramiki na świecie, postawili właśnie na Śląskie. Firmy te zrealizowały inwestycje w ramach takich branż jak motoryzacja, metalurgia, produkcja tworzyw sztucznych i ceramika. W wymienionych firmach zaobserwowano korzystne zmiany przejawiające się ogólnym zwiększeniem sprzedaży na wszystkich rynkach, co z kolei przyczyniło się do wzrostu ich obrotów, a inwestycje stały się istotnym źródłem kapitału dla całego regionu.

Realną zachętą dla zagranicznych inwestorów w województwie śląskim są również dobrze funkcjonujące instytucje otoczenia biznesu. Jedną z nich jest  klaster „Silesia Automotive & Advanced Manufacturing” (SA&AM), działający w ramach KSSE, który od 2019 roku jest jednym z krajowych klastrów kluczowych. Wśród jego członków znajduje się  hiszpańska firma Ficomirrors Polska zajmująca się produkcją lusterek samochodowych, która posiada zakład w Dąbrowie Górniczej. W ramach rozwijania współpracy międzynarodowej, klaster SA&AM nawiązał współpracę  z hiszpańskim klastrem AVIA - Cluster de Automoción de la Comunitat Valenciana z siedzibą w Walencji oraz z dwoma innymi hiszpańskimi klastrami: Cluster de Empresas de Automoción de Galicia i Clúster de la Indústria d'Automoció de Catalunya. W ostatnim czasie doszło również do nawiązania współpracy z Baskijskim Klastrem ACICAE.

 Na podstawie:

https://www.ksse.com.pl/inwestorzy-w-strefie-1106?s_nazwa=&s_branza=&s_podstrefa=&s_miasto=&s_kraj=Hiszpa%C5%84ska

https://www.silesia-automotive.pl/czlonkowie-klastra-1136?s_nazwa=fic

https://www.wnp.pl/praca/roca-inwestuje-90-mln-zlotych-w-polsce,255922.html