Inwestycje w regionie - Co nowego w 2021 roku?

Województwo śląskie jest prężnie rozwijającym się regionem. W 2021 roku planowane jest zakończenie wielu inwestycji, zarówno bardzo dużych i spektakularnych, jak i mniejszych. Do użytku oddane zostaną nowe odcinki dróg, linie kolejowe i tramwajowe oraz liczne obiekty użyteczności publicznej.

przebudowa lotniska fot. GTL

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. rozpoczęło działania zmierzające do zapewnienia dojazdu koleją do lotniska Katowice Airport w Pyrzowicach. Do końca 2021 roku planowane jest przeprowadzenie prac  na tzw. łącznicy, czyli na linii od stacji Zawiercie do linii prowadzącej do lotniska oraz na samej stacji Zawiercie. Prace inwestycyjne prowadzone są również na terenie portu lotniczego w Pyrzowicach. Obecnie trwa przebudowa oraz rozbudowa terminalu pasażerskiego B oraz kontynuowana jest realizacja projektu „pps hangary” polegającego na budowie nowej płyty postojowej o powierzchni 6,5 hektara. Obydwa obiekty mają zostać oddane do użytku w 2021 roku. Warto zaznaczyć, iż port lotniczy Katowice Airport zyska patrona – zostanie nim Wojciech Korfanty. W tym roku zakończy się również budowa drugiej jezdni drogi ekspresowej S1 na odcinku „Lotnisko – Podwarpie”. W ramach inwestycji powstanie dwupasmowa jezdnia z pasem awaryjnym. W 2021 roku ukończony zostanie jeden z największych projektów spółki PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. na południu kraju – most kolejowy nad Wisłą, pomiędzy miejscowościami Goczałkowice Zdrój, a Czechowice-Dziedzice. Ta 150-metrowa przeprawa znacznie usprawni podróże kolejowe na południe regionu. W tym roku zakończy się również modernizacja Planetarium Śląskiego, które zostanie przekształcone w Śląski Park Nauki. W ramach inwestycji unowocześniona zostanie główna sala projekcyjna, a sam budynek zostanie powiększony o 2,5 tys. metrów kwadratowych. W zmodernizowanym oraz rozbudowanym obiekcie powstaną sale wykładowe, pracownie, a także interaktywna ekspozycja edukacyjna. Do dyspozycji zwiedzających będzie symulator pozwalający na wirtualny lot w kosmos, a obok budynku powstanie wieża widokowa. Dynamicznie rozwija się również sam Park Śląski. Obecnie trwają prace nad koncepcją architektoniczną i wykonaniem projektu budowy nowego odcinka kolei linowej „Elka” na trasie Wesołe Miasteczko – Planetarium. W Bytomiu do użytku oddane zostanie lodowisko z 1,5 tysięczną widownią, na którym będą mogły odbywać się turnieje z udziałem reprezentacji Polski. W Rybniku zaś w obiektach zabytkowego szpitala miejskiego zwanego „Juliuszem” otwarte zostanie muzeum farmacji oraz edukatorium. W 2021 roku ukończony zostanie również basen w Wiśle, natomiast w Katowicach zostanie oddany do użytku najwyższy budynek w mieście – tzw. KTW II.

Wszystkie inwestycje, które zostaną zakończone w 2021 roku, stanowić będą silny impuls do rozwoju gospodarczego całego regionu oraz będą miały wpływ na poprawę jakości życia jego mieszkańców. Oprócz wymienionych powyżej inwestycji, na terenie województwa śląskiego powstają liczne hotele, budynki mieszkalne, biurowe oraz obiekty produkcyjne i magazynowe.

Na podstawie:

https://dziennikzachodni.pl/top-15-inwestycji-na-ktore-czekamy-te-budynki-drogi-i-obiekty-zostana-zakonczone-w-2021-roku-w-wojewodztwie-slaskim/ar/c3-15268846

https://slaskie.pl/content/modernizacja-parku-slaskiego--trzy-kolejne-umowy?page=2

https://slaskie.pl/content/rozbudowa-terminalu-b-z-wielkim-patronem-w-tle

https://www.slaskibiznes.pl/wiadomosci,plk-rozpoczynaja-budowe-linii-do-lotniska-w-pyrzowicach,wia5-2-4166.html
https://www.slaskibiznes.pl/wiadomosci,juz-widac-nowy-150-metrowy-most-kolejowy-na-wisle-pociagi-pojada-nim-w-beskidy,wia5-2-3950.html

https://dziennikzachodni.pl/rozbudowa-planetarium-slaskiego-powstaje-slaski-park-nauki-rozpoczely-sie-juz-wykopy-pod-nowy-budynek/ar/c5-14985324

https://dziennikzachodni.pl/w-bytomiu-powstanie-nowoczesne-lodowisko-zdjecia-ma-byc-gotowe-za-trzy-lata/ar/13997607

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.
przebudowa lotniska przebudowa lotniska