Lokomotywy rozwoju rynków lokalnych województwa śląskiego

Polski Instytut Ekonomiczny opublikował raport przedstawiający analizę kondycji średnich polskich miast, czyli miast, których liczba mieszkańców waha się od 20 do 200 tys.

żeliwny postument lwa na tle zamku w Pszczynie Fot: UMWSL

Polski Instytut Ekonomiczny opublikował raport przedstawiający analizę kondycji średnich polskich miast, czyli miast, których liczba mieszkańców waha się od 20 do 200 tys. W związku z kryzysem wywołanym pandemią COVID-19, zaproponowane w 2019 roku scenariusze rozwoju średnich miast w perspektywie do 2035 roku zostały poddane weryfikacji. Z publikacji wynika, że do lokomotyw rozwoju rynków lokalnych na terenie województwa śląskiego, wyróżniających się ponadprzeciętnie wysokim stopniem rozwoju na tle innych, należą takie miasta jak Będzin, Czechowice-Dziedzice, Gliwice, Pszczyna, Siemianowice Śląskie, Tarnowskie Góry oraz Tychy.

Dwie kolejne kategorie wymienione w analizie pn. „Weryfikacja scenariuszy rozwoju średnich miast w perspektywie 2035 roku”, to miasta potrzebujące nowych strategii oraz miasta z potencjałem bez silnych wyróżników. Za miasta potrzebujące nowych strategii uznano ośrodki charakteryzujące się problemowym lub kryzysowym rozwojem społeczno-gospodarczym. Miasta te w większości nie są w stanie same podnieść się z niekorzystnego położenia i stają się coraz mniej atrakcyjne dla przyjezdnych. Cechuje je również nadmierny odpływ mieszkańców, niski poziom urodzeń oraz starzenie się populacji. Natomiast miasta z potencjałem bez silnych wyróżników posiadają często ponadprzeciętną atrakcyjność inwestycyjną oraz są w dobrej sytuacji finansowej. Grozi im jednak wyludnienie, potrzebują zatem impulsu rozwojowego, którym mogą być istniejące zalążki kapitału społecznego. Priorytetem dla tych miast powinno być stworzenie dobrych warunków do pracy i życia. Miasta, które są lokomotywami rozwoju charakteryzują się z kolei dobrą sytuacją ekonomiczną, która ma odzwierciedlenie w takich wskaźnikach jak: średnie dochody na jednego mieszkańca czy udział dochodów własnych na jednego mieszkańca w dochodach miasta ogółem.

W raporcie nacisk został położony na takie aspekty rozwoju miast, jak: przedsiębiorczość mieszkańców oraz ich identyfikacja z miastem. Ważne są również czynniki związane z rozwojem usług, wysokim poziomem nakładów inwestycyjnych oraz dopływem środków krajowych. Istotne są także działania prowadzące do zwiększania atrakcyjności dla biznesu oraz pobudzające przedsiębiorczość wśród mieszkańców.

Autorzy publikacji zwrócili również uwagę na pogarszającą się sytuację średnich miast w wyniku kryzysu ekonomicznego spowodowanego pandemią COVID-19. W raporcie zostały zaprezentowane wyniki badań, z których wynika, że 85% miast uważa, że pandemia spowodowała pogorszenie ich sytuacji finansowej, a 76% miast wskazuje gorszą sytuację na lokalnym rynku pracy. Kryzys wywołany pandemią wpłynął również negatywnie na sytuację bytową mieszkańców wielu miast, co potwierdza ponad 50 % ośrodków. Środkiem zaradczym w tej trudnej sytuacji mogą być działania pobudzające lokalną przedsiębiorczość - wzrost takich działań w przyszłym roku planuje około 1/3 miast średnich. Najwięcej z nich, bo 25 % znajduje się w drugiej kategorii wszystkich badanych miast średnich. Według raportu, duża część ośrodków  planuje w przyszłym roku skorygowanie swoich działań dotyczących atrakcyjności dla biznesu, a 51% z nich chce zwiększyć starania o zewnętrzne środki pomocowe.


Na podstawie:

https://katowice.wyborcza.pl/katowice/7,35063,26905773,siedem-miast-ktorym-wrozy-sie-dobra-przyszlosc-jest-tez-takie.html?disableRedirects=true

https://pie.net.pl/wp-content/uploads/2018/07/PIE_Raport-Srednie-miasta.pdf

https://pie.net.pl/




Zobacz również