Podsumowanie III edycji Akademii Internacjonalizacji
Tym razem tematem rozważań prelegentów były rynki Kaukazu i Azji Centralnej (Gruzja, Armenia, Azerbejdżan, Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan i Uzbekistan). Webinarium zostało zrealizowane w ramach projektu „Promocja gospodarcza regionu oraz działania związane z tworzeniem przyjaznych warunków do inwestowania i eksportowania” realizowanego przez Województwo Śląskie oraz Fundusz Górnośląski S.A. ze środków EFRR Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, Działanie 3.5 Umiędzynarodowienie gospodarki regionu, Poddziałanie 3.5.1 Promocja gospodarcza regionu.
Akademię oficjalnie otworzył wiceprezes Funduszu Górnośląskiego SA, Jacek Miketa. Kilka słów wstępu do uczestników przekazał także Witold Bańka, Prezydent Światowej Organizacji Antydopingowej WADA, ambasador marki Śląskie, były Minister Sportu i Turystki. Podkreślił on, że Akademia Internacjonalizacji jest jednym z elementów szerszego wsparcia śląskich przedsiębiorców poza granicami naszego kraju.
– Kraje Kaukazu i Azji Centralnej to rynki, na których warto być i warto inwestować – powiedział Witold Bańka. Zwrócił również uwagę na fakt, jak ważne jest poznanie kodów kulturowych przed rozpoczęciem rozmów i działalności w danym kraju. – Gruzja w rankingu Doing Business 2019, rankingu prowadzonym przez Bank Światowy, jest uważana za lidera na terenie Kaukazu Południowego, ma jedne z najlepszych warunków do prowadzenia biznesu – dodał na zakończenie swojego wystąpienia Witold Bańka.
Prawo, marketing i różnice kulturowe
Akademia została podzielona na trzy bloki tematyczne:
- gospodarka i prawo międzynarodowe – w tej części przedstawione zostały podstawowe wiadomości z zakresu rynków kaukaskich m.in. zarys sytuacji społecznej i gospodarczej, obowiązujące przepisy prawne umożliwiające sprawne prowadzeniu biznesu w tym regionie geograficznym;
- marketing międzynarodowy – poruszone zostały tutaj kwestie związane z technikami i sposobami pozyskiwania partnerów zagranicznych z rejonu Kaukazu i Azji Centralnej. Istotnym punktem w tej części szkolenia była kwestia prowadzenia działalności w przestrzeni e-commerce,
- różnice kulturowe w komunikacji i negocjacjach – ten blok w całości został poświęcony na zaprezentowaniu różnić kulturowych między Polską a krajami kaukaskimi i Azji Centralnej.
Spotkanie poprowadziła Beata Witkowska, prawnik, specjalizujący się we wprowadzaniu polskich firm na rynki zagraniczne. Prelegentami wydarzenia byli także:
- Marek Reszuta – zastępca Ambasadora RP w Ambasadzie RP w Erywaniu w latach 2017-2019, pracownik ambasad w Gruzji i Rosji. Przedstawił najistotniejsze informacje dotyczące Armenii, m.in. dotyczące branż, które mają szanse zaistnieć na rynku ormiańskim, w jaki sposób szukać partnerów biznesowych oraz jak zaistnieć na rynku w Armenii.
- Piotr Guzowski – prezes Polsko-Kazachstańskiej Izby Handlowo-Przemysłowej. W swoim wystąpieniu pokrótce opowiedział o różnicach kulturowych między Polską a Kazachstanem. Nie zabrakło także informacji o tym, jakie sektory biznesu są godne uwagi, i w co warto zainwestować.
- Jakieli Vakhtang – doradca FGSA do spraw rynku gruzińskiego, przedsiębiorca z wieloletnim doświadczeniem na rynku polskim i gruzińskim. Jakieli Vakhtang zapoznał uczestników Akademii ze specyfiką rynku gruzińskiego, jakie są perspektywy dla polskich przedsiębiorców w Gruzji.
Webinarium zakończyło się panelem, podczas którego głos zabrali uczestnicy Akademii. Mimo faktu, że odbyła się za pomocą platformy internetowej, nie zabrakło wnikliwych pytań oraz aktywnego udziału słuchaczy w dyskusji.
Na kolejną edycję Akademii Internacjonalizacji zapraszamy już w styczniu 2021 roku.
Źródło: https://www.fgsa.pl/2020/12/podsumowanie-akademia-internacjonalizacji-kaukaz/
Zapraszamy do śledzenia naszej strony internetowej, profilu na portalu Facebook