Potencjał inwestycyjny Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Przedstawiciele Województwa Śląskiego oraz przedsiębiorcy z regionu uczestniczą w Targach Arab Health, które odbywają się w Dubaju, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA) w dniach 21-24 czerwca.
panorama Dubaju, wieżowce oraz morze źródło: Pixabay

Arab Health zaliczane są do grona najważniejszych i najbardziej znaczących imprez wystawienniczych dla branży medycznej i branży medtech. Obszar ich oddziaływania obejmuje Bliski Wschód, Azję Środkową oraz Afrykę Północną, stanowią więc znakomitą okazję do promocji regionu oraz potencjału przedsiębiorstw z branży medycznej, działających na jego terenie.

Zjednoczone Emiraty Arabskie to państwo, składające się z siedmiu emiratów: Abu Zabi, Dubaj, Szardża, Adżman, Umm al-Kajwajn, Ras al-Chajma i Fudżajra. To druga największa gospodarka na Bliskim Wschodzie oraz bardzo ważny handlowy partner Polski spośród krajów należących do tzw. Ligi Państw Arabskich. ZEA posiadają duże zasoby ropy naftowej oraz gazu, ale już od wielu lat sukcesywnie dywersyfikują źródła swoich dochodów. Paliwa kopalne odpowiadają obecnie za 50 % PKB, a w jego strukturze udział mają również takie sektory jak: transport i logistyka, turystyka (biznesowa i wypoczynkowa), nieruchomości, usługi finansowe, a także branża przemysłowo-produkcyjna. ZEA to kluczowy partner Polski w rejonie Zatoki Perskiej. Wymianę handlową wspomagają umowy międzyrządowe: umowa o współpracy gospodarczej, umowa w sprawie unikania dwustronnego opodatkowania, umowa w sprawie wzajemnego popierania i ochrony inwestycji, umowa o cywilnej komunikacji lotniczej oraz umowa o współpracy w dziedzinie informacji, kultury i nauki. Wartość wymiany handlowej pomiędzy obu państwami w 2019 roku przekroczyła 1.1 mld USD, w 2020 r. zaobserwowano jednak spadek we wzajemnych obrotach. Z Polski do ZEA eksportowane są urządzenia elektryczne i elektroniczne, meble i części do mebli, produkty przemysłu chemicznego, maszyny i urządzenia mechaniczne, pojazdy oraz produkty spożywcze. Z ZEA importowane są natomiast aluminium nieobrobione, cyna nieobrobiona, aparatura do telefonii i telekomunikacji, przewody elektryczne, urządzenia chłodzące i zamrażające, herbaty oraz płyty, folie i wyroby z tworzyw sztucznych.

Dubaj to jedno z najważniejszych na świecie centrów redystrybucji, otwierające rynki krajów Zatoki Perskiej, Afryki oraz Azji. Dla wielu podmiotów zagranicznych ZEA są więc rynkiem strategicznym. Na ich terenie  możliwych jest kilka wariantów prowadzenia działalności gospodarczej przez obcokrajowców. Bogatą ofertę proponuje ponad 50 Wolnych Stref oraz Specjalnych Stref Ekonomicznych. Każda z nich posiada własną administrację oraz zapewnia korzyści z tytułu prowadzenia działalności dla firm z różnych branż. Strefy, z perspektywy celnej, znajdują się poza terenem kraju, więc do działania na tamtejszym rynku niezbędny jest lokalny Agent – obywatel ZEA lub emirackie przedsiębiorstwo. Firmę można również zarejestrować na terenie kraju (tzw. mainland). Jest to jednak możliwe jedynie w przypadku zawarcia umowy z tzw. Sponsorem, czyli obywatelem ZEA, który będzie posiadał 51% udziałów w nowej firmie. Pozycja Sponsora jest jedynie formalna, pobiera on jednak ustaloną opłatę roczną. Podmiotom międzynarodowym możliwości daje tzw. strefa offshore. Dzięki temu rozwiązaniu firmy korzystają jedynie z liberalnego prawa podatkowego, nie prowadząc jednak działalności gospodarczej na obszarze kraju.

Przyjazny klimat dla biznesu panujący w ZEA został również zauważony przez firmy z terenu województwa śląskiego. FAMED ŻYWIEC Sp. z o.o. posiada tam biuro sprzedaży, a jedno z przedsiębiorstw z GRUPY MOKATE działa na terenie Dubaju. W 2016 roku Zjednoczone Emiraty Arabskie były docelowym odbiorcą kołowych transporterów opancerzonych, które w przeważającej części zostały wyprodukowane w fabryce ROSOMAK S.A. znajdującej się w Siemianowicach Śl. Natomiast w zakładzie produkcyjnym firmy ALSTOM KONSTAL S.A. w Chorzowie zostało wyprodukowanych 50 pociągów METROPOLIS na potrzeby otwartego w lipcu 2020 roku nowego odcinka dubajskiego metra. Emirackie inwestycje w Polsce mają głównie charakter portfelowy. Nowe perspektywy współpracy otwiera z całą pewnością zbliżająca się Wystawa Światowa EXPO 2020 w Dubaju, na której województwo śląskie będzie prezentowało swój potencjał gospodarczy oraz inwestycyjny w ramach stoiska regionalnego zlokalizowanego w Pawilonie Polski.

Na podstawie:

https://www.eastanalytics.com/rynek-dla-eksportera-doradztwo-zea/

https://katowice.naszemiasto.pl/w-zakladach-alstom-w-chorzowie-wyprodukowano-50-pociagow/ar/c3-7817434

https://firma.rp.pl/nowe-rynki/4067-coraz-wiecej-polskich-firm-dziala-na-rynkach-bliskiego-wschodu

https://eksport.pl/eksport-na-rynek-zjednoczonych-emiratow-arabskich-przewodnik-dla-przedsiebiorcy/

https://kig.pl/relacja-forum-biznesu-polska-zea-26-11-2020/

https://www.terenyinwestycyjne.info/wiadomosci/zea-wyda-w-polsce-petrodolary

https://www.rp.pl/Biznes/181119879-Zbiezne-interesy-Polski-i-Emiratow.html

https://santandertrade.com/pl/portal/dzialalnosc-za-granica/zjednoczone-emiraty-arabskie/inwestycje?

https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rosomaki-dla-emiratow-arabskich-sa-gotowe,109,0,2109549.html

https://famed.com.pl/kariera/

https://mokate.com/pl/firma