Raport Unii Metropolii Polskich

W Polsce mieszka ponad 40 milionów osób przez napływ uchodźców z Ukrainy. Co czwarty mieszkaniec miasta Katowice to obywatel Ukrainy.  

Raport o uchodźcach z Ukrainy

Ilu Ukraińców po rozpoczęciu działań wojennych pozostało w Polsce lub do niej przybyło? Gdzie dokładnie się znajdują ? Czy większość jest w jednym mieście, czy może rozjechali się po całym kraju? Czym się interesują? Unia Metropolii Polskich przygotowała szczegółowy raport oparty na nowoczesnych badaniach z geotrappingu.  

 

Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza przygotowała raport „Miejska gościnność: wielki wzrost, wyzwania i szanse - Raport o uchodźcach z Ukrainy w największych polskich miastach”. Celem było określenie liczby uchodźców z Ukrainy przybywających po 24 lutego 2022 roku w miastach centralnych i obszarach metropolitarnych dwunastu największych polskich miast, m.in. Warszawa, Wrocław, Katowice, Kraków, Poznań oraz in.

 

Do badań w Raporcie autorzy wykorzystali metodę stosowaną przez specjalistów od reklamy – GEOTRAPPING, która polega na przyglądaniu się nie tyle ludziom, co ich smartfonom.

Ukraińcy w Polsce to są nasi nowi sąsiedzi.

Według danych UMP uchodźcy z Ukrainy przybyli głównie do miast. Jak wynika z raportu, obecnie w Polsce pierwszy raz w historii mieszka ponad 41 milionów osób. Dla porównania populacja Rzeszowa wzrosła o 35%. Większość przybyłych osób to są kobiety z dziećmi i młodzież. Uchodźcami są osoby o różnym stopniu wykształcenia czy majętności.

 

Blisko pól miliona osób zamieszkało w Warszawie i jej okolicach, co stanowi jedynie 13% całej liczby mieszkańców stolicy. Populacja Gdańska od końca lutego 2022 r. wzrosła o 25%. Najbardziej popularną pozostaje wśród uchodźców z Ukrainy Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia oraz miasto Katowice.

 

Co wpływa na wybór miasta docelowego?

Według danych UMP są 3 główne motywacje uchodźców z Ukrainy przy podejmowaniu decyzji dotyczącej wyboru miejsca pobytu w Polsce: znajomość miejscowości, znajomość ludzi czy spontaniczny wybór.

„W pierwszych dniach wojny liczba uchodźców z Ukrainy przyjeżdżających do Katowic szybko rosła. Tylko w punkcie w Międzynarodowym Dworcu Autobusowym obsługiwanych było ok. 300 osób dziennie, głównie matki z dziećmi. Odnalezienie się w obcym kraju, mieście, często bez bagażu i wsparcia bliskich, jest trudne. Dlatego, aby szybko i skutecznie dotrzeć z pomocą, przygotowaliśmy informator w języku ukraińskim” - powiedział Marcin Krupa, Prezydent Katowic.

 

Na koniec roku w Katowicach mieszkało 290 553 osób (GUS 31.12.2020), dzisiaj w mieście jest około czterysta tysięcy mieszkańców (UMP 01.04.2022 – 387 015). Natomiast faktem pozostaje to że Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia jest jedyną spośród wszystkich metropolii, gdzie większość Ukraińców mieszka poza miastem centralnym – 68%.

Ogółem na Śląsku przybywa ponad trzysta tysięcy Ukraińców. To oznacza, że co czwarty mieszkaniec miasta i co dziesiąty mieszkaniec aglomeracji to osoba pochodzenia ukraińskiego.

 

Raport do pobrania poniżej.

Źródło: https://metropolie.pl/

Unia Metropolii Polskich powstała w 1990 r. z inicjatywy prezydenta m. st. Warszawy, aby realizować partnerstwo stolicy Rzeczypospolitej z innymi głównymi miastami Polski, w celu umocnienia pozycji Polski w Europie i w świecie. Od 1993 r. UMP ma formę fundacji. Jej Radę stanowią prezydenci 12 centralnych miast metropolii polskich.

 

 

Załączniki
UMP_raport_Ukraina_20220429 [PDF 18,1MB]