Aplikacja do wykrywania nieprawidłowości w deklaracjach o wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Technik Innowacyjnych EMAG jako Lider konsorcjum wraz z firmą RapidSoft Gliwice, przeprowadziło kolejne wdrożenie aplikacji do wykrywania nieprawidłowości w deklaracjach o wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. W miesiącu październiku 2020 roku aplikacja została zainstalowana i uruchomiona w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Pierwotna wersja aplikacji zwyciężyła w ogólnopolskim konkursie GovTech organizowanym przez m.in. Ministerstwo Rozwoju i Przedsiębiorczości, Ministerstwo Cyfryzacji i Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Obecnie funkcjonuje rozszerzona wersja aplikacji znacząco ułatwiająca jej wdrażanie w Gminach m.in. poprzez dodanie do niej moduł adresowego. Rozszerzono też możliwości analizy danych.
Aplikacja wykorzystuje nowoczesne rozwiązania informatyczne. Jest to kolejny produkt w ofercie Łukasiewicz-Emag, który skierowany jest do sektora publicznego oferujący wdrażanie innowacyjnych rozwiązań zwiększających przychody należne Gminom - uważa Dyrektor Łukasiewicz–EMAG, dr inż. Artur Kozłowski.
Aplikacja została opracowana aby wesprzeć samorządy w rozwiązaniu problemu zaniżonych wpływów, z tytułu deklaracji za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Aplikacja identyfikuje deklaracje z zaniżoną liczbą osób.
Ostrowiec Świętokrzyski jest kolejnym polskim miastem, które zdecydowało się na zakup i uruchomienie aplikacji. Miasto otrzymało nową ulepszoną wersję aplikacji. Już po pierwszej wstępnej analizie danych koszty zakupu aplikacji zwróciły się z nadwyżką, a Miasto uzyskało dodatkowe stałe wpływy do budżetu – podsumowuje dr hab. Marek Sikora współautor aplikacji.
Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Technik Innowacyjnych EMAG jest instytutem zajmującym się m.in. szeroko rozumianym cyberbezpieczeństwem, sztuczną inteligencją, analizą danych, systemami wspomagania decyzji, Przemysłem 4.0, cyfrowymi usługami publicznymi oraz badaniami laboratoryjnymi. Jednostka realizując zadania ważne dla informatyzacji i bezpieczeństwa kraju.
Silne związki z przemysłem pozwoliły na zbudowanie potencjału i doświadczenia pozwalającego instytutowi na podejmowanie nawet najbardziej wymagających wyzwań technologicznych. Wiedza i kompetencje zespołów badawczych oraz bogate i nowoczesne zaplecze laboratoryjne w zakresie badań urządzeń i systemów czynią Łukasiewicz – EMAG jednym z wiodących ośrodków badawczych w Polsce.
Sieć Badawcza Łukasiewicz to trzecia co do wielkości sieć badawcza w Europie stanowiąca efektywne zaplecze technologiczne i intelektualne administracji publicznej oraz realny pomost między nauką a gospodarką. Sieć samodzielnie i we współpracy z przedsiębiorcami realizuje przełomowe projekty biznesowe z wykorzystaniem najnowocześniejszego zaplecza badawczego i unikatowej wiedzy naukowej. Sieć Badawczą Łukasiewicz tworzy 32 instytutów badawczych zlokalizowanych w 12 polskich miastach. (lukasiewicz.gov.pl).