Konkurs – wyłonienie polskich kandydatów na Europejskie Huby Innowacji Cyfrowych - krajowa preselekcja
Gospodarka europejska (w tym również gospodarka polska) znajduje się pod rosnącą presją ze strony pozostałych światowych graczy. Jednym z rozwiązań mogących poprawić jej międzynarodową konkurencyjność jest zwiększenie poziomu produktywności poprzez powszechne wykorzystanie technologii cyfrowych do procesów biznesowych, wytwarzania produktów i świadczenia usług.
Cel Programu
Celem ustanowionego przez Unię Europejską na lata 2021-2027 programu Cyfrowa Europa (Digital Europe Programme) jest rozbudowa cyfrowej infrastruktury technicznej, jak również zwiększenie w Państwach Członkowskich poziomu wykorzystania cyfrowych technologii przez administrację publiczną oraz sektor prywatny, a w szczególności przez małych i średnich przedsiębiorców (MŚP).
Zadania sieci Europejskich Hubów Innowacji Cyfrowych
Służyć temu ma utworzenie sieci Europejskich Hubów Innowacji Cyfrowych (European Digital Innovation Hubs - EDIHs), których zadaniem będzie wspieranie cyfrowej transformacji zarówno przedsiębiorców, jak i podmiotów administracji publicznej. Szczególnie w sektorze MŚP istnieje znaczne zapotrzebowanie na zwiększenie poziomu adopcji najnowszych rozwiązań cyfrowych w działalności biznesowej. Interwencja w tej dziedzinie oddali ryzyko spadku konkurencyjności europejskich i polskich MŚP, oraz zapobiegnie utracie ich pozycji rynkowej.
Jak będzie przebiegał wybór?
Proces wyboru Europejskich Hubów Innowacji Cyfrowych jest trójstopniowy:
- Krajowa preselekcja – wybór kandydatów na EDIH-y.
- Konkurs przeprowadzany przez Komisję Europejską – wybór EDIH-ów + grant z Programu Cyfrowa Europa.
- Konkurs krajowy – wybór EDIH-ów + grant ze środków wyasygnowanych przez Państwo Członkowskie.
Nabór do programu Europejskich Hubów Innowacji Cyfrowych ma charakter trójstopniowy.
- W pierwszym państwa członkowskie wyłonią kandydatów na EDIH-y, aby następnie nominować ich do udziału w zamkniętym konkursie ogłoszonym przez Komisję Europejską.
- W drugim etapie Komisja dokona wyboru Europejskich Hubów Innowacji Cyfrowych w oparciu o kryteria adekwatności, jakości i oddziaływania.
Szczegółowy opis kryteriów wyboru przyjętych przez Komisję Europejską znajduje się w dokumencie roboczym z dnia 25 stycznia 2021 r. pt. „European Digital Innovation Hubs in Digital Europe Programme. Draft working document”.
Komisja dla 8-16 wyłonionych z Polski EDIH-ów przewiduje na lata 2021-2027 dofinansowanie w wysokości 50% wskazanych kosztów kwalifikowalnych (łącznie ok. 55 mln euro). Komisja podpisze z wyłonionymi EDIH-ami umowy o dofinansowanie w trzecim kwartale 2021 roku. - Wyłonione przez Komisję EDIH-y, w trzecim etapie przystąpią do konkursu krajowego, w ramach którego możliwe będzie otrzymanie grantu pokrywającego pozostałe 50% kosztów kwalifikowalnych.
Program Europejskich Hubów Innowacji Cyfrowych składa się z dwóch faz.
Faza pierwsza trwa w latach 2021-2023, natomiast druga w latach 2024-2027. Budżet programu przewidziany na pierwszą fazę wynosi łącznie 47,2 mln euro (składający się w częściach równych ze środków Komisji i wkładu krajowego). Wyłonione EDIH-y będą wstępnie finansowane do końca 2023 r. Przedłużenie finansowania do 2027 r. będzie możliwe jedynie w przypadku dokonania przez Komisję pozytywnej weryfikacji prowadzonych działań.
Z racji na brak uchwalenia Rozporządzenia Unii Europejskiej ustanawiającego program Cyfrowa Europa na dzień opublikowania niniejszego dokumentu preselekcja przeprowadzana jest warunkowo, na podstawie przywołanego powyżej projektu Dokumentu Roboczego Komisji Europejskiej. Warunki preselekcji, oraz kryteria wyboru zawarte są w dołączonym do niniejszego ogłoszenia Regulaminie. Treść Regulaminu może ulec zmianie po ogłoszeniu finalnej wersji Dokumentu Roboczego.
Harmonogram
Harmonogram naboru do programu (terminy mogą ulec zmianie)
- 15.02.2021 – ogłoszenie finalnej wersji Dokumentu Roboczego,
- 19.02.2021 - ogłoszenie ostatecznej wersji Regulaminu wynikającej z finalnej wersji Dokumentu Roboczego,
- 19.02.2021 – webinarium dotyczące programu Europejskich Hubów Innowacji Cyfrowych (informacja i link do webinarium zostaną opublikowane na stronie MRPiT),
- 01.03.2021 – termin składania aplikacji w ramach krajowej preselekcji,
- Do 31.03.2021 – ogłoszenie wyłonionych kandydatów,
- 27.04.2021 – termin składania aplikacji do Komisji Europejskiej przez wyłonionych kandydatów.
Z pytaniami dotyczącymi programu Europejskich Hubów Innowacji Cyfrowych i procesu krajowej preselekcji można zwracać się pod adres: konkursDIH@mrpit.gov.pl.
Materiały
Regulamin_Konkursu_eDIH_finalRegulamin_Konkursu_eDIH_final.docx 0.03MB
Aplikacja_EDIH_final
Aplikacja_EDIH_final.docx 0.03MB
Źródło: https://www.gov.pl/web/rozwoj-praca-technologia/Konkurs-wylonienie-polskich-kandydatow-na-Europejskie-Huby-Innowacji-Cyfrowych-krajowa-preselekcja