Ruszył projekt badawczy CALL-POL dotyczący białaczek u dzieci

Głównym celem projektu CALL-POL jest ułatwienie dostępu do najnowszych terapii dla polskich dzieci chorujących na ostre białaczki.
CALL-POL

Rocznie w Polsce na nowotwory choruje ponad 1100 dzieci. Ostra białaczka limfoblastyczna (ALL) jest najczęstszym nowotworem złośliwym u dzieci. Z tego powodu Agencja Badań Medycznych (ABM), państwowa agencja odpowiedzialna za rozwój badań w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu, finansuje projekt cALL-POL, w którym swój istotny udział ma również katowicki instytut będący częścią Sieci Badawczej Łukasiewicz.

W ramach projektu cALL-POL, czyli "krajowa harmonizacja diagnostyki i leczenia ostrej białaczki limfoblastycznej u dzieci", Łukasiewicz - Instytut Technik Innowacyjnych EMAG rozwija system informatyczny pełniący rolę elektronicznej karty obserwacji klinicznej (eCRF),  do prowadzenia ogólnokrajowych kontrolowanych badań klinicznych. Badania obejmą  wszystkie dzieci w Polsce ze świeżo rozpoznaną ALL, a ich celem jest ułatwienie dostępu do najnowszych terapii. Finansowanie z ABM pozwoli na zastosowanie nowoczesnych leków (blinatumomab, bortesomib, ruksolitinib), których działanie jest molekularnie ukierunkowane i dopasowane do każdego pacjenta w sposób indywidualny. Będzie to prawdopodobnie najnowocześniejsza metoda leczenia białaczek na świecie. Takie podejście do leczenia ma na celu zwiększenie wyleczalności białaczki u dzieci do około 95%.

Rozwijany przez Łukasiewicz – EMAG system umożliwi przechowywanie danych zgodnych z protokołem AIEOP-BFM, stosowanym przez największą na świecie międzynarodową sieć badań klinicznych w zakresie białaczek i chłoniaków u dzieci – mówi dr hab. Marek Sikora, kierownik zespołu realizującego projekt w Łukasiewicz-EMAG.  Protokół zostanie odpowiednio zmodyfikowany, zgodnie z wytycznymi partnerów medycznych projektu. To z kolei umożliwi gromadzenie danych diagnostycznych i genetycznych oraz informacji o procesach leczenia pacjentów.

W systemie przechowywane będą również informacje o rzadkich odmianach białaczki wymagających leczenia protokołami EsPhALL oraz RUX-ALL. Prowadzone prace mają na celu zwiększenie personalizacji leczenia tej groźnej choroby.

Realizacja projektu jest zgodna z obszarem Zdrowie, jednym z czterech kierunków działalności Sieci Badawczej Łukasiewicz – dodaje dr inż. Artur Kozłowski, dyrektor Łukasiewicz-EMAG. Jako jedyny instytut informatyczny Łukasiewicza w regionie wraz z ŚUM stanowimy mocny śląski akcent w tym przedsięwzięciu o ogólnopolskim zasięgu.

Łukasiewicz – EMAG jest częścią konsorcjum, które pracuje nad tym projektem. Rolę koordynatora pełni Uniwersytet Medyczny w Łodzi, a pozostałymi partnerami są Śląski Uniwersytet Medyczny i Uniwersytet Medyczny w Lublinie.

 

-----------------

Sieć Badawcza Łukasiewicz to trzecia pod względem wielkości sieć badawcza w Europie. Dostarcza atrakcyjne, kompletne i konkurencyjne rozwiązania technologiczne. Oferuje biznesowi unikalny system „rzucania wyzwań”, dzięki któremu grupa 4 500 naukowców w nie więcej niż 15 dni roboczych przyjmuje wyzwanie biznesowe i proponuje przedsiębiorcy opracowanie skutecznego rozwiązania wdrożeniowego. Angażuje przy tym najwyższe w Polsce kompetencje naukowców i unikalną w skali kraju aparaturę naukową. Co najważniejsze – przedsiębiorca nie ponosi żadnych kosztów związanych z opracowaniem pomysłu na prace badawcze. Łukasiewicz w dogodny sposób wychodzi naprzeciw oczekiwaniom biznesu. Przedsiębiorca może zdecydować się na kontakt nie tylko przez formularz na stronie https://lukasiewicz.gov.pl/biznes/ ale także w ponad 50 lokalizacjach: Instytutach Łukasiewicza i ich oddziałach w całej Polsce. Wszędzie otrzyma ten sam – wysokiej jakości – produkt lub usługę. Potencjał Łukasiewicza skupia się wokół takich obszarów badawczych jak: Zdrowie, Inteligentna mobilność, Transformacja cyfrowa oraz Zrównoważona gospodarka i energia.