Inwestycje drogowe

Planowane nowe inwestycje drogowe w województwie śląskim
budowa drogi, maszyny, asfalt Fot. GDDKiA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przedstawiła plany rozbudowy infrastruktury drogowej w całym kraju opracowane na podstawie Programu Budowy Dróg Krajowych w latach 2014 - 2023 (z perspektywą do 2025 roku) i Programu Budowy 100 Obwodnic w latach 2020 – 2030. Zamierzenia dotyczące województwa śląskiego to m.in. wykonanie projektu drogi ekspresowej S11 od węzła autostrady A1 w Piekarach Śląskich do Olesna, budowa obwodnic dla pięciu miast regionu oraz opracowanie koncepcji programowej dla trasy ekspresowej S52, która ma połączyć Bielsko-Białą z trasą prowadzącą do Zakopanego.

Odcinek trasy S11 znajdujący się na terenie województwa śląskiego, o planowanej długości około 60 km, jest obecnie w fazie opracowywania studium techniczno–ekonomiczno-środowiskowego. Cała trasa S11 będzie miała długość ponad 600 km i będzie pełniła rolę kolejnej arterii w stronę Pomorza – w kierunku Koszalina, Kołobrzegu i Darłowa. Ponadto, do 2030 roku planowane jest zbudowanie pięciu obwodnic w województwie śląskim: obwodnicy Blachowni i Herb w ciągu drogi krajowej nr 46 oraz zlokalizowanych w obrębie drogi krajowej nr 78 obwodnic Szczekocin i Goleniowych, Kroczyc, Pradeł oraz Nakła Śląskiego i Świerklańca. Małopolski oddział GDDKiA planuje obecnie kolejną inwestycję drogową, która usprawni komunikację również i w naszym regionie, tj. trasę ekspresową S52, która częściowo przebiega przez województwo śląskie. Beskidzka Droga Integracyjna jest obecnie w fazie koncepcji programowej i ma stanowić połączenie Bielska-Białej z tzw. zakopianką.

Obecnie w regionie trwają prace zmierzające do zakończenia budowy ostatnich odcinków autostrady A1. W fazie realizacji jest również pięć odcinków drogi ekspresowej S1, o łącznej długości ponad 53 km, a w przygotowaniu jest też kolejny etap o długości około 15 km. W budowie jest również druga jezdnia S1 od Pyrzowic do Podwarpia, a w ramach realizacji odcinka S1 Mysłowice – Bielsko-Biała powstają obwodnice Bierunia oraz Oświęcimia. Droga ekspresowa S1 pozwoli na usprawnienie komunikacji w kierunku południowym województwa śląskiego oraz do granicy państwa ze Słowacją. Planowany termin oddania do użytku ostatnich odcinków tej drogi to 2024 rok.

Na podstawie: https://bit.ly/3drr9qV