Katowice Airport – podsumowanie 2021 roku

Katowice Airport zamknęło 2021 rok z rewelacyjnym wynikiem w segmencie przewiezionego frachtu. Z usług regionalnego lotniska skorzystała też większa niż w 2020 roku liczba podróżnych.

samolot na tle zachodzącego nieba Fot. UM WSL

Lotnisko Katowice Airport opublikowało statystyki za 2021 rok, są one zdecydowanie lepsze niż wyniki za 2020 rok. W ubiegłym roku  lotnisko obsłużyło ponad 2,3 mln pasażerów. Jest to o blisko 883,2 tysiąca osób więcej niż w 2020. Ubiegłoroczny wynik stanowi 48% ruchu, odnotowanego w dotychczas najlepszym w historii 2019 roku. Z lotów czarterowych skorzystało blisko 1,3 miliona podróżnych. Jest to o 864,7 tysiąca podróżnych więcej niż rok wcześniej. Budujące są również informacje, że w ciągu pierwszych czterech dni stycznia br. lotnisko odprawiło 26 tysięcy podróżnych. Jest to wynik lepszy niż za cały styczeń 2021 roku, kiedy to z siatki połączeń skorzystało 25 tysięcy pasażerów. W 2021r. wykonano również prawie 29 tysięcy operacji logistycznych wobec prawie 22 tysięcy w 2020r.

W zeszłym roku Katowice Airport umocniło swoją mocną pozycję regionalnego hubu dystrybucyjnego, utrzymując w kategorii cargo pozycję lidera - przetransportowano 29 053 ton frachtu wobec 20 369 ton w 2020 roku.
W Katowicach swoje siedziby mają wiodący operatorzy cargo, tacy jak: DHL Express, UPS, FedEX oraz TNT. Od stycznia 2020 r. w Katowice Airport ogólnopolski punkt integracji frachtu w modelu Road Feeder Service (RFS) prowadzi Lufthansa Cargo.  RFS polega na transporcie przesyłek ciężarówkami między lotniskami na zlecenie linii lotniczych. Od ubiegłego roku realizowane są również regularne połączenia towarowe realizowane na rzecz firmy Amazon.

Sytuacja związana z pandemią COVID-19 nie odbiła się na realizowanych inwestycjach. W sierpniu ub.r.  do użytku oddano rozbudowany terminal pasażerski B, kontynuowana była również budowa przedhangarowej płyty postojowej o powierzchni 6,4 hektara, która pomieści 10 samolotów (prace mają zakończyć się wiosną tego roku). W połowie bieżącego roku planowane jest również zakończenie budowy hangaru o powierzchni 9,2 tysiąca metrów kwadratowych.Katowice Airport to lotnisko wielofunkcyjne posiadające infrastrukturę do obsługi ruchu pasażerskiego, cargo oraz dysponujące zapleczem do serwisowania statków powietrznych.

Na podstawie:

https://www.terenyinwestycyjne.info/wiadomosci/tereny-inwestycyjne/beda-pieniadze-na-uzbrajanie-terenow-inwestycyjnych

https://inwestycje.pl/gospodarka/w-kpo-bedzie-15-mld-zl-na-uzbrojenie-terenow-pod-inwestycje/

https://www.paih.gov.pl/strefa_inwestora/Polska_Strefa_Inwestycji

https://www.biznes.gov.pl/pl/inwestycje/na-czym-polega-ulga