Perspektywy rozwoju sektora prywatnych akademików w województwie śląskim

Inwestowanie w prywatne domy studenckie to jeden z trendów inwestycyjnych panujący obecnie w Europie.  Państwa Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polska, są nadal rynkiem rozwijającym się w ramach tego sektora rynku nieruchomości.
grupa studentów Fot. UM WSL

Zainteresowanie realizacją tego typu inwestycji w krajach obszaru CEE wciąż wzrasta zarówno wśród prywatnych inwestorów, jak i wśród dużych międzynarodowych funduszy inwestycyjnych. Województwo śląskie, będąc jednym z największych ośrodków akademickich w kraju, jest regionem, który daje duże możliwości w zakresie realizacji rentownych inwestycji w obszarze sektora prywatnych akademików (tzw. PBSA, od ang. Purpose Built Student Accommodation).  

Inwestorzy dostrzegają większe niż w krajach Europy Zachodniej zwroty z inwestycji oraz dużą chłonność rynku, która w Polsce zaspokaja dopiero ok. 10%  zapotrzebowania na tego typu miejsca zakwaterowania. W kontekście panującej obecnie pandemii COVID-19, inwestycje w prywatne domy studenckie wydają się być bezpieczną alternatywą dla inwestycji w sektorze biurowym i handlowym. Nie bez znaczenia jest także fakt, że tego typu miejsca są odpowiednie nie tylko dla studentów, ale również dla młodych pracowników znajdujących się u progu swojej kariery zawodowej. Okazuje się, że dla tych grup coraz większe znaczenie ma nowoczesna baza noclegowa, która oprócz pokoju lub mieszkania o odpowiednim standardzie zapewni dodatkowe przestrzenie i usługi poprawiające jakość życia, pracy i studiowania, takie jak: restauracja, balkon, siłownia, usługi sprzątania lub ochrony. 

Prywatne akademiki są również doskonałą opcją zakwaterowania dla studentów z zagranicy. Według raportu Najwyższej Izby Kontroli opublikowanego w grudniu 2020 roku pn. „Kształcenie cudzoziemców na polskich uczelniach”, w Polsce studiuje coraz więcej studentów z zagranicy. W roku akademickim 2016/2017 w Polsce studiowało 60,8 tys. osób, natomiast w roku 2019/2020 było to już ponad 77 tys. osób, co oznacza wzrost o ponad 27%. Zgodnie z analizą, najwięcej studentów pochodzi z Ukrainy (38,5 tys. osób), Białorusi (8,2 tys. osób), Indii (3,3 tys. osób), Norwegii, Chin oraz Niemiec (po 1,4 tys. osób). Najbardziej popularnymi kierunkami studiów w roku akademickim 2019/2020 były: kierunek lekarski (7,4 tys. osób), zarządzanie (2,1 tys. osób), informatyka (1,7 tys. osób), stosunki międzynarodowe (1,2 tys. osób) i kierunek lekarsko-dentystyczny (1,1 tys. osób). 

Na terenie województwa śląskiego działa około 40 szkół wyższych, w tym m.in. uniwersytety, szkoły techniczne, ekonomiczne, pedagogiczne. Według danych Urzędu Statystycznego w Katowicach, w roku akademickim 2019/20 w regionie uczyło się blisko 113 tys. studentów, z czego szacuje się, że ponad 50 tys. studentów studiuje w samej stolicy regionu. Katowice są również na 4. miejscu w kraju pod względem liczby studentów na 1000 mieszkańców (193 studentów)  – zgodnie z raportem Polskiego Instytutu Ekonomicznego pn. „Akademickość Polskich Miast”. Jednak nie tylko Katowice wiodą prym w tym obszarze w województwie śląskim. Miasta takie jak Gliwice, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Bielsko-Biała, Cieszyn, Rybnik i Częstochowa to równie prężne ośrodki akademickie regionu, w którym funkcjonuje wiele uczelni publicznych oraz prywatnych skupiających kolejne dziesiątki tysięcy studentów. Na uczelniach zlokalizowanych w regionie studiuje również wielu studentów z zagranicy. Co więcej, przedstawiciele największych uczelni regionu deklarują, że liczba studentów z zagranicy z roku na rok wzrasta. Tak jest m.in. na Uniwersytecie Śląskim, Śląskim Uniwersytecie Medycznym, czy Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. 

W samych Katowicach funkcjonuje już kilka mniejszych prywatnych domów studenckich. W 2018 swoją działalność w centrum miasta rozpoczął prywatny akademik i hostel „Polonia”, w którym znajduje się 45 pokoi w ramach akademika oraz 30 pokoi w ramach hostelu. Obecnie w trakcie budowy jest największy tego typu obiekt w mieście oraz w regionie należący do spółki BaseCamp Student, w którym docelowo ma powstać 733 pokoi z łazienkami i możliwością zaaranżowania kuchni. Inwestycja powstaje na osiedlu Paderewskiego, w pobliżu Akademii Muzycznej i Uniwersytetu Ekonomicznego. Do dyspozycji mieszkańców będzie siłownia, sala gier, pralnia oraz przestrzenie wspólne. Otwarcie obiektu planowane jest na wrzesień tego roku.  

 

Na podstawie: 

https://inzynierbudownictwa.pl/rynek-prywatnych-akademikow-w-polsce/ 

https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/cudzoziemcy-na-polskich-uczelniach.html 

https://katowice.stat.gov.pl/vademecum/vademecum_slaskie/portret_wojewodztwa/wojewodztwo_slaskie.pdf 

https://katowice.naszemiasto.pl/polonia-w-katowicach-znow-na-sprzedaz-to-akademik-i-hostel/ar/c1-8121173 

https://dziennikzachodni.pl/luksusowy-akademik-w-katowicach-basecamp-powstaje-na-osiedlu-paderewskiego-koniec-budowy-jesienia-2021-przygotowania-do-montazu/ar/c9-15216168 

https://katowice.wyborcza.pl/katowice/7,35063,25901677,w-katowicach-budowany-jest-prywatny-akademik-z-733-pokojami.html 

https://katowice.naszemiasto.pl/basecamp-w-katowicach-powstanie-prywatny-olbrzymi-akademik/ar/c3-7337557 

https://www.radioem.pl/doc/5565252.Slaskie-na-wyzszych-uczelniach-rosnie-liczba-studentow-z 

https://pie.net.pl/wp-content/uploads/2019/06/PIE-Raport_Akademicko%C5%9B%C4%87.pdf