Rekordowe wyniki specjalnych stref ekonomicznych

Miniony  2021 rok był najlepszy w historii funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych w Polsce, które wydały łącznie 726 decyzji o wsparciu a nowe firmy zadeklarowały prawie 37,3 mld zł nakładów.

tereny inwestycyjne z lotu ptaka na tle niebieskiego nieba Tereny inwestycyjne Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Niekwestionowanym liderem po raz kolejny została Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. (KSSE), która udzieliła 102 decyzje o wsparciu, o deklarowanej wartości w wysokości około 5,3 mld zł wraz z utworzeniem około 4 500 miejsc pracy. Wśród największych inwestorów znalazły się takie firmy jak: Footprint Poland, Press Glass, ZF Automotive oraz Eko-Okna. KSSE pozyskało 18 projektów za około 1 mln zł każdy.

Na tak dobre wyniki specjalnych stref ekonomicznych w kraju wpływ miało kilka czynników: realizacja odraczanych dotąd inwestycji oraz nowa mapa pomocy regionalnej, zgodnie z którą w województwach pomorskim, wielkopolskim oraz dolnośląskim jej dopuszczalny  poziom spadnie o 5 punktów procentowych, natomiast w województwach zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim, łódzkim, lubuskim, opolskim, śląskim i małopolskim wzrośnie o 5 punktów procentowych. Duży wpływ miały również obowiązujące zapisy o Polskiej Strefie Inwestycji.

Przewiduje się, iż w 2022 roku w specjalnych strefach ekonomicznych wiodące będą inwestycje z związane z elektromobilnością, ekologią, OZE, nowoczesnymi technologiami, automatyzacją i robotyzacją procesów produkcyjnych, a także przemysłem chemicznym, farmaceutycznym jak również sektorem nowoczesnych usług biznesowych, B+R oraz e-commerce. Ponadto inwestorzy dążąc do skracania łańcuchów dostaw coraz częściej zainteresowani są inwestowaniem w Polsce.

 

Na podstawie:

Puls Biznesu, 4 stycznia 2022r.

https://www.propertynews.pl/tereny-inwestycyjne/najwazniejsze-trendy-i-kierunki-inwestycyjne-na-2022-rok,97650.html