Trendy na rynkach nieruchomości w 2022 roku

Pandemia COVID-19 również na runku nieruchomości wymogła dostosowanie się do nowej rzeczywistości. Pojawiły się ciekawe trendy, a początek roku sprzyja przedstawieniu prognoz.

biurowce na tle niebieskiego nieba Fot. UM WSL

Na rynku biurowym sytuacja jest stabilna, pojawiły się jednak nowe rozwiązania. W związku z coraz częściej stosowaną pracą hybrydową zmieniony został sposób wykorzystania i aranżacji przestrzeni. Dużym powodzeniem cieszą się również elastyczne biura (flex office), biura serwisowane oraz powierzchnie coworkingowe. Z powodu niepewnej pandemicznej sytuacji nowe inwestycje zostały ograniczone, co w perspektywie dwóch lat może spowodować lukę podażową. Odbicia rynku można się spodziewać się dopiero w 2025 roku. Prognozuje się, że luka podażowa najbardziej będzie odczuwalna w Warszawie, ponieważ w miastach regionalnych wiele inwestycji jest w toku – stanowią one ponad 800 tys. mkw. – najwięcej w Katowicach (25 %), Krakowie (22 %) i Wrocławiu (18 %).

Na rynku nieruchomości magazynowych panuje rekordowe tempo rozwoju. Inwestorzy dążąc do skracania łańcucha dostaw oraz wpisując się w trend tzw. nearshorigu czyli lokowania produkcji bliżej kraju macierzystego lub regionu sprzedaży, umiejscawiają swoje inwestycje w Polsce. Rozwija się również konwencja „dark store” – centrów dystrybucji i przygotowania zamówień dla e-commerce. W 2021 r. wzrosła wartość tzw. "convenience centres", są to parki handlowe, hipermarkety zapewniające dostępność do produktów podstawowych, dóbr pierwszej potrzeby. Przewiduje się, że i tak będzie w 2022 r.
Rynek nieruchomości inwestycyjnych również intensywnie się rozwija. Dużym zainteresowaniem cieszą się nieruchomości na rynkach regionalnych o wielkości około 10 ha, które mają unormowaną sytuację dot. miejscowego planu oraz istniejące uzbrojenie. Proces sprzedaży tego typu terenów odbywa się w błyskawicznym tempie, natomiast procedura przygotowania nowych terenów jest długotrwała.

W 2022 r. coraz większą rolę będą odgrywać standardy ESG (Environmental, Social and Corporate Governance), obejmujące aspekt środowiskowy, niską emisyjność oraz energooszczędne rozwiązania. Szacuje się, iż wzrosną ogólne koszty inwestycji, na co składają się wzrosty cen gruntów, materiałów budowlanych, mediów oraz płac.

Na podstawie:

https://www.terenyinwestycyjne.info/ekspert/sektorowi-nieruchomosci-komercyjnych-droge-wyznaczaja-nowe-trendy

https://www.terenyinwestycyjne.info/wiadomosci/magazyny-1/co-nas-czeka-na-rynku-magazynowym-w-2022-r

https://www.terenyinwestycyjne.info/wiadomosci/tereny-inwestycyjne/rynek-nieruchomosci-komercyjnych-2021-podsumowanie

https://www.terenyinwestycyjne.info/wiadomosci/biura/trendy-na-rynku-biurowym-w-2022-r

https://www.portalspozywczy.pl/handel/wiadomosci/rosnie-popularnosc-centrow-handlowych-typu-convenience,104081.html