W regionie powstaje jeden z największych w Europie zakładów recyklingu baterii Li-Ion

Na terenach inwestycyjnych w Strefie Aktywności Gospodarczej w Zawierciu powstaje zakład spółki Elemental Strategic Metals.

siedziba spółki, szklana elewacja pionowy napis ELEMENTAL źródło: Elemental Holding

Grupa Elemental Holding jest globalnym podmiotem specjalizującym się w produkcji strategicznych metali, w tym metali z grupy platynowców (platyna, pallad i rod). Jej dotychczasowa działalność skupiała się na recyklingu zużytych katalizatorów samochodowych oraz sprzętu elektronicznego, tzw. e-waste.

Nowoczesny zakład w Zawierciu ma odgrywać wiodącą rolę w Europie w recyklingu akumulatorów litowo-jonowych. Równocześnie w tym samym miejscu powstaje infrastruktura do przetwarzania koncentratu e-odpadów. Projekt umożliwi niskoemisyjną produkcję wtórną miedzi, aluminium, żelaza, cyny, złota, srebra i palladu.

Zakład Elemental Holding w Zawierciu będzie produkować więc metale wtórne i inne materiały, które mogą być ponownie wykorzystane jako wkład do produkcji w różnych gałęziach przemysłu, zgodnie z zasadami gospodarki cyrkularnej, neutralności klimatycznej oraz zrównoważonej produkcji metali kluczowych dla gospodarki światowej. Otwarcie zakładu przewidziane jest na przełom III i IV kwartału 2023 roku.

Na rozwój swojej działalności w Polsce Grupa pozyskała finansowanie z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju („EBOR”), Międzynarodowej Korporacji Finansowej („IFC”), oraz Polskiego Funduszu Rozwoju S.A. („PFR”).

Based on:

https://investmap.pl/elemental-holding-zbuduje-wielki-zaklad-recyklingu-baterii-litowo-jonowych-w-zawierciu-wizualizacje.a302263

https://investmap.pl/elemental-holding-zbuduje-wielki-zaklad-recyklingu-baterii-litowo-jonowych-w-zawierciu-wizualizacje.a302263

https://ceo.com.pl/elemental-holding-z-inwestycja-kapitalowa-o-wartosci-290-mln-usd-przy-udziale-pfr-ebor-oraz-ifc-31284

https://zawiercie.naszemiasto.pl/do-200-nowych-miejsc-pracy-w-zawierciu-powstaje-zaklad/ar/c1-9153209