Wielka inwestycja w tyskim Fiacie

W tyskiej fabryce FCA Poland od 2022 roku będą budowane trzy nowe modele samochodów.
logo FCA
Grupa FCA ogłosiła nowe inwestycje w strategiczny projekt realizowany w fabryce w Tychach. Inwestycja będzie dotyczyć rozbudowy i modernizacji zakładu FCA Poland i potrwa kilka lat. Jej celem jest uruchomienie w drugiej połowie 2022 roku seryjnej produkcji pierwszego z trzech nowych modeli samochodów osobowych dla marek grupy. Przygotowania już się rozpoczęły.

Zapowiedziane samochody marek Jeep, Fiat oraz Alfa Romeo to zaawansowane technologicznie modele oparte na nowej koncepcji mobilności. Będą one produkowane, wykorzystując najbardziej zaawansowane systemy napędowe, w tym napęd w pełni elektryczny.

Dzięki temu wyznaczą one standardy w swoich segmentach, umożliwiając dalszy rozwój marek Grupy i skuteczne konkurowanie na najbardziej wymagających rynkach na świecie.

Ogłoszenie inwestycji FCA w fabryce w Tychach zostało przypieczętowane symbolicznym przekazaniem decyzji o przyznaniu pomocy publicznej dla Grupy FCA przez Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną (KSSE). Dokumenty z rąk prezesa KSSE, dr. Janusza Michałka przyjął członek zarządu FCA Poland, dyrektor finansowy Sławomir Bekier. Przyznane wsparcie dotyczy stworzenia korzystnych warunków realizacji planowanej inwestycji poprzez zapewnienie FCA możliwości skorzystania z ulg podatkowych w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (CIT).

W ramach samej decyzji o wsparciu KSSE inwestor zadeklarował ponad 755 mln zł nakładów w fabrykę w Tychach. W praktyce będą to środki na modernizację istniejącego zakładu, a także dostosowanie go do wielkości i specyfiki nowych platform, głównie związane z wprowadzeniem do produkcji nowych rodzajów napędów - elektrycznych i hybrydowych - dla których spółka może uzyskać wsparcie skarbu państwa.

Obecnie trwają już pomiary i prace projektowe. Spółka chce przygotować nowe linie. Docelowo w fabryce będą powstawały samochody oparte o dwie platformy. Osobno będzie prowadzona produkcja obecnych modeli (Fiata 500, Lancii Ypsilon i Abartha) oraz produkcja nowych modeli Fiata, Jeepa i Alfa Romeo, opartych o platformę z portfolio koncernu PSA.  Nowa platforma jest większa - obecna jest przeznaczona dla aut segmentu A, a nowa dla samochodów segmentu B i C. A to oznacza zmiany właściwie we wszystkich wydziałach, w tym przede wszystkim na linii montażu.

Zakład FCA Poland (Tychy) jest jednym z największych zakładów produkcyjnych koncernu. Zajmuje powierzchnię 2,4 mln m kw., z czego na hale produkcyjne i budynki usługowe przypada 0,5 mln  m kw. W zakładzie pracuje obecnie około 2,5 tys. osób, a na jego terenie znajdują się 42 firmy świadczące usługi na rzecz fabryki. Aż 99 proc. produkcji trafia na eksport.


Źródło:FCA