Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna najlepszą strefą w Polsce w 2020 roku!

W Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej w 2020 roku ogłoszono realizację aż 57 projektów inwestycyjnych wartych ponad 4,9 mld zł, dzięki którym pracę w regionie znajdzie ponad 1,5 tys. osób, a firmy planujące nowe inwestycje utrzymają dotychczasowe zatrudnienie na poziomie 6,4 tys. pracowników.
grafika KSEE

Według analiz „Pulsu Biznesu” jest to najlepszy wynik wśród wszystkich stref ekonomicznych w Polsce. Co więcej, rok 2020 okazał się być rekordowy pod kątem ogłaszania inwestycji w ramach stref ekonomicznych w Polsce, ponieważ ich liczba była największa od kilku lat.

Jak podaje „Puls Biznesu” 14 stref ekonomicznych funkcjonujących w Polsce w 2020 roku wydało 370 decyzji, w ramach których zadeklarowano 16,9 mld zł inwestycji oraz utworzenie niemal 5944 nowych miejsc pracy. Na podium, oprócz Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE) znalazły się pomorska strefa (48 wydanych decyzji) oraz łódzka (38 wydanych decyzji). Wzrost liczby wydanych decyzji w strefach w Polsce w 2020 roku może być efektem większego zainteresowania mikro, małych i średnich przedsiębiorstw zwolnieniami z podatku CIT, które jest oferowane w ramach przepisów dot. Polskiej Strefy Inwestycji, na podstawie których funkcjonują obecnie wszystkie strefy ekonomiczne w Polsce.

Inwestycje w ramach KSSE zrealizują przede wszystkim polskie firmy oraz firmy z kapitałem m.in. niemieckim (5,3%), angielskim (3,5%), włoskim (3,5%) amerykańskim (1,75%) i chińskim (1,75%). Branże w ramach których zostaną zrealizowane inwestycje to przede wszystkim branża metalowa (15,8%), motoryzacyjna (14,1%) i budowlana (14,1%). 66,6% wszystkich zgłoszonych projektów inwestycyjnych będzie zrealizowanych przez mikro, małe i średnie firmy. Największą polską inwestycją, która zostanie zrealizowana w ramach KSSE jest inwestycja firmy ElectroMobility Poland S.A. w ramach której powstanie pierwsza polska fabryka samochodów elektrycznych Izera. Kolejną dużą, niedawno ogłoszoną inwestycją w branży motoryzacyjnej jest inwestycja FCA Poland Tychy, dzięki której w województwie śląskim będą produkowane nowoczesne samochody marek FCA z napędem elektrycznym oraz hybrydowym.

Na podstawie:

https://businessinsider.com.pl/firmy/inwestycje-w-strefach-ekonomicznych-firmy-kusza-zwolnienia-z-cit/4zdjv34

https://www.facebook.com/KatowickaSSE

https://www.pb.pl/rekordowy-pandemiczny-rok-w-inwestycjach-1105266