Przetarg na kolejną działkę pod inwestycje SK Innovation rozstrzygnięty

Koncern SK Innovation wygrał przetarg na zakup gminnej nieruchomości o pow. 30,5 ha zlokalizowanej w Dąbrowie Górniczej w dzielnicy Tucznawa, dzięki czemu możliwa będzie realizacja kolejnych dwóch etapów inwestycji tej południowokoreańskiej firmy w województwie śląskim.
teren inwestycyjny przedstawiający dużą halę produkcyjną w budowie Fot: UM Dąbrowa Górnicza - pierwsza inwestycja firmy SK Innovation

Koncern SK Innovation wygrał przetarg na zakup gminnej nieruchomości o pow. 30,5 ha zlokalizowanej w Dąbrowie Górniczej w dzielnicy Tucznawa, dzięki czemu możliwa będzie realizacja kolejnych dwóch etapów inwestycji tej południowokoreańskiej firmy w województwie śląskim. Nowa inwestycja szacowana jest na prawie 4 mld zł, a deklarowane przez Inwestora zatrudnienie to co najmniej 800 nowych miejsc pracy. Zakład, który powstanie na tym terenie, ma zajmować się produkcją separatorów baterii litowo – jonowych w sposób innowacyjny, korzystając z wyników własnych prac badawczo - rozwojowych.

Na terenie obszaru inwestycyjnego Tucznawa, zlokalizowanego na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A., na działce o pow. 28 ha, w trakcie realizacji jest już pierwsza inwestycja koncernu SK Innovation, w ramach której powstaje hala produkcyjno-magazynowa o powierzchni 35 tys. m2. W zakładzie jeszcze w tym roku ma zostać uruchomiona produkcja separatorów baterii litowo–jonowych, będących kluczowym elementem samochodów elektrycznych. Dla tego projektu inwestycyjnego, firma do końca 2021 roku planuje zatrudnić ok. 300 pracowników.

SK Innovation jest jedną z największych firm z sektora energetyczno-chemicznego w Korei Południowej. Zajmuje się przetwarzaniem substancji ropopochodnych, produkcją środków chemicznych oraz baterii i komponentów do samochodów elektrycznych. W Polsce działa od 2018 roku. Wszystkie inwestycje firmy SK Innovation na terenie Dąbrowy Górniczej sprawią, że miasto oraz region staną się miejscem lokalizacji największych zakładów południowokoreańskiego giganta z branży elektromobilności na świecie. Całkowite nakłady inwestycyjne, związane z utworzeniem i uruchomieniem w sumie czterech fabryk w Tucznawie, szacowane są na 1,5 mld EUR (prawie 7 mld złotych).

Inwestycje koncernu SK Innovation w województwie śląskim doskonale wpisują się w światowe trendy związane z branżą elektromobilności oraz w proces transformacji gospodarczej regionu. Co więcej, mają szansę sprawić że Polska, a w szczególności Śląskie, stanie się ważnym ośrodkiem wspierania procesu rozwoju branży elektromobilności na świecie. Inwestycja doskonale wpisuje się również w przyjętą niedawno Strategię Rozwoju Województwa Śląskiego „Śląskie 2030. Zielone Śląskie”, której celami między innymi są odpowiedzialna transformacja gospodarcza oraz wysoka jakość środowiska i przestrzeni.

 

Na podstawie:

https://www.dabrowa-gornicza.pl/aktualnosci/koreanski-koncern-nie-zwalnia-tempa/

https://www.facebook.com/KatowickaSSE

https://invest-in-silesia.pl/content/rozwoj-strefy-inwestycyjnej-tucznawa-w-dabrowie-gorniczej-budowa-fabryki-sk-innovation-przebiega-zgodnie-z-planem