Technologie informacyjne i komunikacyjne (ICT) w województwie śląskim

Region jest jednym z krajowych liderów sektora ICT, obejmującego działania zajmujące się produkcją urządzeń komunikacyjnych i informatycznych oraz towarzyszące im usługi.

obraz przedstawiający liczby, sprzęty elektroniczne oraz połączenia między nimi na granatowym tle Obraz autorstwa rawpixel.com na Freepik.com

Sektor ICT zaliczany jest do jednej z inteligentnych specjalizacji Województwa Śląskiego. Technologie informacyjne i komunikacyjne mają niezwykle istotne znaczenie dla rozwoju technologicznego, gospodarczego i społecznego regionu dzięki zwiększaniu dostępu do wiedzy oraz umożliwianiu kreacji i dystrybucji dóbr i usług. Sektor ten pozwala również na uczestnictwo w globalnych sieciach współpracy. Grupy kluczowych technologii z zakresu ICT to: technologie telekomunikacyjne, technologie informacyjne, geoinformacja i jej zastosowanie, modelowanie i symulacje procesów i zjawisk, optoelektronika, bezpieczeństwo informacji oraz technologie telekomunikacyjne i informacyjne wspierające przemysł 4.0.

Sektor ICT w województwie śląskim ma zarówno wysoki potencjał podażowy (obecność podmiotów istotnych na rynku krajowym i międzynarodowym), jak i popytowy (koncentracja przedsiębiorstw przemysłowych wdrażających nowoczesne rozwiązania). Branża jest również bardzo dynamiczna. Sektor ICT charakteryzuje się dużą utylitarnością dla innych technologii. Jest również doskonałym zapleczem dla testowania i wdrażania rozwiązań innowacyjnych  oraz wzorcowych rozwiązań dla inteligentnych rynków, a ponadto jest przyjazny dla środowiska (niskoemisyjny).

Śląskie Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera (ŚCOIE), działające w ramach Departamentu Gospodarki i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego w Katowicach przygotowało katalog produktów eksportowych pn. made inSilesia, w którym zaprezentowane zostały m.in. regionalne firmy z branży elektronicznej oraz ICT: SOHiS, CFD-SEMI, DCD-SEMI, MERAWEX, Next!, ProIntegra, Revolve Healthcare.