Turystyka biznesowa w województwie śląskim

Województwo śląskie posiada ogromny potencjał w zakresie turystyki biznesowej.
 FOT. UM WSL FOT. UM WSL

Ważną rolę odgrywają walory kulturowe oraz przyrodnicze, ogromne znaczenie ma również silna pozycja gospodarcza regionu oraz jego przygraniczne położenie. Kluczowe jest także znakomite skomunikowanie regionu, liczne drogi oraz połączenia kolejowe i lotnicze z ważnymi ośrodkami w kraju i za granicą. Turystyka biznesowa związana jest z aktywnością zawodową w związku z podróżami w interesach, uczestnictwem w kongresach, konferencjach i targach jak również z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, spotkaniami motywacyjnymi i integracyjnymi.

Szczególne predyspozycje do rozwoju turystyki biznesowej mają duże miasta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, główne ośrodki regionalne takie jak Częstochowa, Bielsko-Biała i Rybnik, beskidzkie miejscowości wypoczynkowe oraz miejscowości położone na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Zgodnie z opracowaniem Emmerson Evaluation w pierwszej połowie 2020 r., podaż miejsc noclegowych na terenie regionu wynosiła 21,8 tysiąca. Przemysł spotkań odgrywa w rozwoju branży turystycznej coraz bardziej znaczącą rolę.

Katowice, poza Warszawą, Trójmiastem i Krakowem, zaliczane są do grona szybko rozwijających się destynacji turystycznych. W mieście panuje przyjazna atmosfera dla rozwoju biznesu. Katowice posiadają znakomitą dostępność komunikacyjną oraz zaplecze pozwalające na organizację ważnych imprez. Miasto było gospodarzem wielu wydarzeń o światowym zasięgu, takich jak: Międzynarodowa Konferencja Antydopingowa WADA (World Anti-­Doping Agency), Europejska Konferencja Interpolu, Europejskie Forum Cyberbezpieczeństwa – CYBERSEC 2019, cykliczna impreza Intel Extreme Masters, a w grudniu br. do Katowic zagości Szczyt Cyfrowy ONZ. W czerwcu 2022 roku Miasto Katowice będzie gospodarzem WUF – 11, tj. jedenastej sesji Światowego Forum Miejskiego (World Urban Forum).

Miasto jest wiodącym ośrodkiem rozwoju różnych sektorów gospodarki, a szczególnie intensywnie rozwija się sektor nowoczesnych usług biznesowych i tym samym Katowice są atrakcyjnym miejscem dla lokalizacji znanych marek światowych. Wszystko to sprzyja turystyce biznesowej. Baza hotelowa w mieście stale się powiększa –w październiku br. do użytku oddany został kolejny hotel - Mercure Katowice Centrum.

 

 

Na podstawie:

 

https://www.propertynews.pl/hotele/inwestor-o-mercure-katowice-centrum-to-nasz-wzorcowy-hotel,95573.html 

https://www.katowice.eu/SiteAssets/Lists/aktualnosci2019/AllItems/RAPORT_turystyka%20biznesowa%20Katowice%202019.pdf

https://www.emmerson-evaluation.pl/wp-content/uploads/2021/06/raport-rynek-hoteli-oraz-condohoteli-w-polsce-2021.pdf

https://issuu.com/brogmarketing/docs/rynek_hotelarski_w_polsce_-_raport_2021