Województwo Śląskie i Katowice po raz kolejny w prestiżowym raporcie fDi Intelligence

Województwo Śląskie pierwszy raz w historii doceniono aż w trzech kategoriach prestiżowego raportu Financial Times. Region został wyróżniony miejscami w pierwszych 10 wśród dużych, europejskich regionów za strategię przyciągania bezpośrednich inwestycji zagranicznych, otwartość dla biznesu oraz efektywności kosztową.

To bardzo duży sukces dla województwa znaleźć się w elitarnym gronie 10 najwyżej ocenianych regionów z Europy. Wyróżnienia zostały oficjalne wręczone dzisiaj, podczas uroczystego wydarzenia towarzyszącego Międzynarodowym Targom Nieruchomości i Inwestycji MIPIM w Cannes, w trakcie  których region promuje swoją atrakcyjność inwestycyjną na wspólnym stoisku wystawienniczym z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią.

Magazyn fDi Intelligence, należący do grupy wydawniczej The Financial Times Ltd. opublikował tegoroczną edycję raportu pn. Europejskie Miasta i Regiony Przyszłości 2023 – to flagowe badania dotyczące najbardziej obiecujących miejsc inwestycyjnych w Europie. Badanie dokonuje się na podstawie ankiet wypełnianych przez miasta i regiony. Śląskie Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera @inSilesia działające w ramach Departamentu Gospodarki i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego opisało m.in. działania regionu w obszarze pozyskiwania bezpośrednich inwestycji zagranicznych, strategii ESG czy wspierania kapitału ludzkiego.

W tegorocznym raporcie Województwo Śląskie, jako duży europejski region, znalazło się w prestiżowym towarzystwie największych i najbardziej atrakcyjnych ośrodków w Europie, zajmując:

- 7 miejsce w kategorii strategia przyciągania bezpośrednich inwestycji zagranicznych (FDI strategy),

- 4 miejsce w kategorii efektywność kosztowa (cost effectivness)

oraz pierwszy raz w historii znalazło się w kategorii otwartość dla biznesu (business friendliness) plasując się na 9 pozycji.

Stolica regionu – Katowice, wśród dużych europejskich miast zajęła 6 pozycję w kategorii strategia przyciągania bezpośrednich inwestycji zagranicznych (FDI strategy).

Marek Dobrzycki - Managing Director Panattoni tak komentuje wysoką pozycję regionu w rankingu: „Górny Śląsk od wielu lat przechodzi proces modernizacji i przeobrażania się z monokultury górniczej w nowoczesny klaster przemysłowo-technologiczny. Branża nieruchomości przemysłowych aktywnie uczestniczy w tych przemianach. Region staje się motorem napędowym wielu branż, m.in. automotive, logistycznej czy przemysłowej. Panattoni dostarczyło w województwie śląskim ponad 2,5 mln nowoczesnej powierzchni, więcej niż gdziekolwiek indziej, co potwierdza ogromny potencjał regionu. Z każdą kolejną realizacją i zapytaniem, które otrzymujemy, utwierdzamy się w przekonaniu, że Śląsk to doskonałe miejsce do prowadzenia biznesu. Potwierdził to także ostatni ranking Financial Times „Europejskie Miasta i Regiony Przyszłości”, w którym to właśnie ten region, jako jedyny przedstawiciel Polski, znalazł się w czołowej dziesiątce kategorii „business friendliness. Skupienie kilku ośrodków miejskich w ramach konurbacji śląskiej daje dostęp do ok. 5-milionowej populacji regionu, a przebiegające kluczowe szlaki komunikacyjne i bliskość m.in. południowej granicy coraz częściej przyciągają firmy, które prowadzą stąd międzynarodową działalność. Ogromnym atutem województwa śląskiego jest skupienie wielu silnych przemysłowych ośrodków. Strategiczne obiekty przemysłowe powstają zarówno w regionie stolicy – Katowic, jak i Zabrza, Gliwic, Czeladzi, Tychów czy Rudy Śląskiej. Rozwój oparty na mocnych fundamentach zapewnia regionowi doskonałe perspektywy”.

Tomasz Chojnacki, szef śląskiego oddziału CBRE dodaje:  „Śląskie to jeden z najatrakcyjniejszych regionów w Polsce. Inwestorów przyciąga z jednej strony rozbudowana infrastruktura, z drugiej strony dostęp do szerokiej i wykwalifikowanej na różnych polach kadry pracowników. Widać to zarówno w sektorze magazynowym i produkcyjnym jak i biurowym, gdzie firmy coraz intensywniej inwestują w nowe powierzchnie, a nowy biznes to już nie tylko outsourcing. Inwestorzy patrząc na Śląskie doceniają także podejście samorządowych instytucji, które starają się wspierać rozwój przedsiębiorczości w regionie. Wszystkie te czynniki wpływają na bardzo dużą atrakcyjność regionu i dają pewność, że inwestycji będzie z roku na rok przybywać”

Tegoroczne badanie fDi powstawało w cieniu pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę i związanymi z nią sankcjami, rosnącej inflacji oraz kryzysu energetycznego. Europa okazała się jednak odporna.2022 rok był również dobry dla Polski. Zagraniczne firmy zainwestowały  przy wsparciu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu ponad 3,7 mld euro. To 200 mln euro więcej niż przed rokiem i aż o miliard więcej niż w roku 2020. O ponad 20% wzrosła także liczba samych projektów.

Zachęcamy do zapoznania się z całym raportem:

https://www.fdiintelligence.com/content/rankings-and-awards/european-cities-and-regions-of-the-future-2023-the-winners-82056

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.